Sedat Ergin: Yargıdaki sorunların çözülmesi, Mehmet Şimşek’in mesajlarını güçlendirir 

Hürriyet yazarı Sedat Ergin, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in New York’ta yatırımcılarla yaptığı toplantıda “kurallara dayanmak, öngörülebilirlik, uluslararası normlara uygunluk” vurgusu yaptığını belirtirken, “hukukun üstünlüğünün tesis edilmesinin de olmazsa olmaz” olduğunu belirtti. 

Ergin, bugünkü yazısında Şimşek’in yatırımcı toplantılarından hareketle şu yorumu yaptı:

“Türkiye’nin ekonomik programın başarısı açısından, bu taahhütlere ek olarak, başka kaynaklara da yönelerek ihtiyaç duyulan dış kaynak girişini çeşitlendirmesi, aynı zamanda doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını da özendirmesi şart. Batı’dan yabancı sermaye girişinin son yıllarda çok kısıtlı kaldığı bir olgudur.

Bu noktada altı çizilmesi gereken kritik bir başlık var. Şimşek’in de vurguladığı kurallara dayanma, öngörülebilirlik gibi ilkelerin önemi yabancı sermaye girişi açısından da geçerli. Burada hukuk alanında öngörülebilirliğin sağlanması bakımından Türkiye’de hukukun üstünlüğü ilkesinin tesis edilmesi olmazsa olmaz bir husus.

Bu çerçevede hukuk zemininin güçlendirilmesi, yargı alanındaki var olan sorunların aşılması Şimşek’in verdiği mesajların inandırıcılığını güçlendirecektir.” 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx