Hangi gazeteci İmamoğlu çıkışını nasıl gördü… Yeni Şafak’tan Sözcü’ye Hürriyet’ten Karar’a

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, dün Haliç Kongre Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Ekrem İmamoğlu, yaptığı açıklamalarda, “31 Mart 2024 mahalli seçimlerinde tüm vatandaşlarımızı demokrasimizi yeniden yeşertmek için beraber yol yürümeye davet ediyorum” ifadeleri kullandı.

Kamuoyu ve İstanbullunun en çok merak ettiği “Ekrem İmamoğlu, CHP Genel Başkanlığına adaylığını mı açıklayacak ve yeniden İBB Başkanlığına aday olacak mı” soruları karşılık buldu.

“İSTANBUL’A MÜHÜRLÜYÜM”

İmamoğlu, yaptığı açıklamada kesin bir dille İBB Başkanlığına tekrar aday olacağını söylemedi ancak, “İstanbul’u kazanmak, Türkiye’yi kazanmaktır. Bizim yönetimimizdeki İstanbul, Türkiye geleceğinin teminatı olmuştur. İstanbul ve Türkiye’nin kaderleri mühürlüdür. Ben de kendimi İstanbul’la mühürlü kabul ediyorum” ifadeleri kullandı.

“İSTANBUL’U BİR KEZ DAHA SAVUNMAK İÇİN YOLA ÇIKIYORUM”

“İstanbul’u bir kez daha savunmak için yola çıkıyorum. 16 milyona eşit hizmet götürmek için yola çıkıyorum. 2019’da olduğu gibi CHP’li yol arkadaşlarımla, farklı partilere gönül veren İstanbullularla tekrar İstanbul ittifakını kurmaya geliyorum”

Ekrem İmamoğlu’nun bu sözlerinin ardından, kamuoyu ve İstanbullu, “İmamoğlu İBB Başkanlığına yeniden aday” şeklinde düşünmeye sevk etti.

Odatv, hem muhalif hem de iktidar yanlısı gazetecilerin, İmamoğlu’nun bu açıklamasını nasıl yorumladığını derledi.

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, İmamoğlu’nun açıklamasını “3 fırsat kaçırdı İstanbul’a fit oldu” başlığıyla değerlendirdi. Ahmet Hakan’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

ÜÇ tarihi fırsat kaçırdı İmamoğlu:

BİRİNCİ FIRSAT: Varını yoğunu İstanbul’a harcasaydı, İstanbul’da hissedilir bir fark yaratsaydı… Bütün toplar ayağına gelecekti. Bunun yerine daha ilk günden İstanbul’u küçümsedi, cumhurbaşkanlığına heves etti. Enerjisinin, mesaisinin çoğunu buna harcadı.

İKİNCİ FIRSAT: AK Parti’nin hatası nedeniyle AK Parti’yi İstanbul’da iki kez yenmiş bir siyasetçi olarak ‘cumhurbaşkanı adayı’ olabilirdi. ‘Adayım’ diye ortaya çıkamadı. ‘Düşün peşime’ diyemedi. Gemileri yakamadı. Beklenen cesareti bir türlü gösteremedi.

ÜÇÜNCÜ FIRSAT: Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetmesinin ardından bir fırsat daha doğdu kendisine. Hiç sağa sola bakmadan bayrağı açıp ortaya çıkacaktı. Böyle yapmak yerine istişarelere daldı, kulisleri yokladı, zaman kaybetti. O cesur çıkışı bir türlü yapamadı.

Bütün bu fırsatları kaçırınca şimdi elinde kala kala İstanbul adaylığı kaldı.

O da öyle çantada keklik değil. Kılıçdaroğlu lütfederse olacak.”

Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi ise, “Ekrem İmamoğlu İçin Anketler ne diyor” başlığıyla kaleme aldığı yazıda, Ekrem İmamoğlu’nun hem dün yaptığı açıklamayı, “Ekrem İmamoğlu, rotayı tekrar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na çevirerek bence siyaseten doğru olanı yaptı. Yoksa hem CHP Genel Başkanlığı’nı kazanamayacak hem de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan olacaktı” şeklinde yorumladı.

TV100 yazarı Hacı Yakışıklı, Ekrem İmamoğlu’nun açıklamasını, “Son sözü “en büyük” söyler, sıra Recep Tayyip Erdoğan’da” başlığıyla kaleme aldı. Hacı Yakışıklı, İmamoğlu’nun açıklaması için şu değerlendirmeyi yaptı:

Mayıs’taki seçimden bu yana üç aydır, ‘CHP Genel Başkanı kim olacak, Ekrem İmamoğlu aday mı’ diye konuştuk.

Sonuç: Ekrem Bey yine İBB’ye aday, Kemal Bey yine CHP Genel Başkanı olacak!

O vakit biz niye tartışıp durduk?”

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, İmamoğlu’nun dünkü açıklamasının ardından gözlerin CHP Grup Başkanı Özgür’e çevrildiğini ifade etti. İsmail Saymaz, yazısının ilgili bölümünde şu ifadeleri kullandı:

Ekremİmamoğlu, önceki günkü basın toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) başkanlığına yeniden aday olacağını açıkladı.

İmamoğlu’na şu soruyu yönelttim:

‘İlan ettiğiniz değişim çağrısının taşıyıcısı kim olacak? Kendiniz aday olmadığınıza göre kurultayda herhangi bir adayı destekleyecek misiniz? Bu isim Özgür Özel mi?’

İmamoğlu, açık konuştu.

Kılıçdaroğlu’na dokundurarak, “CHP’nin tarihini bilen, geçmişi temiz evlatları vardır. İsmi geçtiği için söylüyorum, biri Özgür Özel’dir. Başkaları da vardır” dedi.

Haliyle gözler CHP Grup Başkanı Özel’e çevrildi.

Özel, 12 Haziran’da bu köşede “Sorumluluktan kaçmayacağım” diyerek, aday olmak istediğini açıklamıştı.

Hem bu köşede hem de Sözcü TV’deki yayınlarda, İmamoğlu-Özel’in birlikteliğini AK Parti’nin kuruluş yıllarındaki Erdoğan-Gül formülüne benzetmiştim.”

Sözcü yazarı Aytunç Erkin ise, İmamoğlu’nun açıklamalarını “İmamoğlu linci göze alamadı” başlığıyla değerlendirdi”

Aytunç Erkin’in yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Dün yazdım, biraz daha açmakta yarar var. Ekrem İmamoğlu’nun yakın çalışma arkadaşlarından birisinin yaptığı şu tespitin izini biraz daha sürelim: Karargah Ankara değil karargah İstanbul.’

İmamoğlu uzun soluklu bir yolculuk için karar verdi. En azından kararını açıkladı. Karargahın adresini İstanbul olarak işaret etti. Söğütözü’ndeki genel merkez binasının da yerel seçimlere kadar rahatlamasını sağladı.

Kılıçdaroğlu’nun 2019’daki yerel seçim planı tutmuştu. Ancak o zaman başarıyı isteyen bir yurttaş topluluğu vardı. Şimdiyse ‘yılgın’ ve ‘yenilgi’ yaşamış kitleyi toparlamak gerekecek. İmamoğlu’nun, ‘Rakibimi tanıyorum’ sözüne atıfta yapalım: Özellikle İstanbul ve Ankara seçimlerinde rakip Cumhurbaşkanı Erdoğan ve o 28 Mayıs gecesi ‘yerel seçim’ çalışmasına başladı.

Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı, “Ekrem İmamoğlu başarabilir, İstanbul’u alabilir” başlığıyla kaleme aldığı yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Gördüğüm, Ekrem Bey’in İstanbul’a adaylığını açıklamasının umutsuzlukta bir kıpırdanma yarattığı. Uç noktada Kılıçdaroğlu orada olduğu sürece oy yok’ diyenleri, CHP liderliği ile İstanbul’u ve Ekrem İmamoğlu’nu yanlış bir yorum ve tavırla eşleştirenleri bir kenara bırakacak olursak (araya şüphesiz AKP’nin trollerinin de CHP’liymiş gibi ortalığı karıştıracakları kesin…) İstanbul’a odaklanma önümüzdeki yedi ay içinde iyi bir sonuç verebilir.

‘İMAMOĞLU İKİLEMİ’ BİTTİ

CHP liderliği için savaşı bir kenara bıraktı, bugünkü koşullarda doğru olanı yaptı ve İBB için kolları sıvadı. İki cephede birden mücadele vermenin anlamsızlığını sonuçta gördü. Ya orası ya da burası… Sahip olunan enerji bugünkü koşullarda fazla değil ve tam anlamıyla bir noktada kullanmak gerekir.

İstanbul’u bırakması, kentin kaybedilmesi olasılığını güçlendirirdi ve bunun yükü tamamen Ekrem Bey’in omuzlarına kalırdı. İşler karmaşıklaşır, parti içinde edinmek istediği misyon büyük yara alırdı.

T24 yazarı Mehmet Yakup Yılmaz, “İmamoğlu’nun politik geleceği” başlıklı yazısında, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak gireceği seçimi kaybetmesi, İmamoğlu’nun politik geleceğini nasıl etkiler?” diye sorarak, şu değerlendirmeyi yaptı:

Ekrem İmamoğlunun önümüzdeki yerel seçimde bir kez daha İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmek için aday olacağı artık kesin sayılır.

CHP Genel Başkanlığı gündeminden çıktı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na bir kez daha seçilmek için aday olacak.”

Karar yazarı Mustafa Karaalioğlu ise, “İmamoğlu’nun açtığı yol” başlıklı yazısında şu ifadeleri kullandı:

İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, hassas, dikkatli ve gayet ölçülü bir açıklamayla yol haritasını ilan etti. Böylelikle, seçimde ağır bir yenilgiye uğrayan ve bir çıkış arama girişimi için mecali kalmayan muhalefet adına bir hayat belirtisi gösterdi. İmamoğlu, tek başına kendi kendisini aday ilan edemeyeceği için partisi aday gösterirse belediye başkanlığına aday olacağını ve ama devamında asıl rakibinin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu söylemiş oldu. Özetle ve mealen dediği budur. Bir yola çıkıyor ve o yolun ilk durağı belediyeyi korumak ve oradan Türkiye’nin geleceği için çaba göstermek. CHP kongresi için çok konuşmadı ve asıl rakibinin Kılıçdaroğlu değil Erdoğan -ya da iktidar- olduğu mesajını net bir şekilde verdi.”

Yeni Şafak yazarı Turgay Yerlikaya ise, “Değişim mi statüko mu? CHP siyasetinin anatomisi” başlığıyla Ekrem İmamoğlu’nun açıklamasını değerlendirdi.

Turgay Yerlikaya, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Cumhuriyet Halk Partisi’nde uzunca bir süredir tartışılan değişim konusunun en merak edilen kısmı, bu değişimin Genel Başkanı kapsayıp kapsama-yacağıydı. An itibariyle değişim talebini en yüksek perdeden dile getiren İmamoğlu’nun kendisine tayin edilen “kader kilitlenmesini” İstanbul’a yeniden aday olduğunu açıklayarak ikrar etmesi, CHP’de Kılıçdaroğlu’nun kendi pozisyonunu tahkim etmesi anlamına gelmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx