Göz kapağınız böyle görünüyorsa dikkat! Göz kapağı düşüklüğü olabilir…

Göz kapağı düşüklüğünün göz tembelliğine yol açabileceğini belirtilirken erken teşhisin önemini de unutmamak gerek. Çift tarafta görülebilirken tek taraflı göz kapağı düşüklüğü mümkün. En birincil belirtilerinden olan göz kapağındaki sarkmalar, kişinin görüşünü büyük oranda etkiler. Tıp literatüründe pitozis diye adlandırılan göz kapağı düşüklüğüne ilişkin merak edilenler bu haberimizde!

GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜ NEDEN OLUR?

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Çağatay’a göre, doğuştan kaynaklanan göz kapağı düşüklüğü, genellikle anne karnında kas gelişimindeki yetersizlik ya da sinir gelişim anomalileri sonucunda ortaya çıkar. Bu durum, çocuğun görüşünü kısıtlayabilir ve göz tembelliğine neden olabilir. Bu nedenle, erken teşhis ve müdahale büyük önem taşır.

Göz kapağı düşüklüğü, sadece doğuştan değil, aynı zamanda yaralanmalar, yaşlanma, felç, travma ve doğumsal bozukluklar sonucunda da ortaya çıkabilir. Sinir ve kas hastalıkları da bu duruma yol açabilir. Doç. Dr. Çağatay, göz kapağı hastalığının başka sağlık sorunlarının habercisi olabileceğine dikkat çekiyor.

Doç. Dr. Çağatay, doğumsal pitozis hastalarında genellikle Levator kası adı verilen göz kapağını kaldıran kasın sorunlu olduğunu belirtiyor. Ancak, birçok olguda nedenin belirlenemediğini ifade ediyor.

GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜ TEDAVİSİ

Göz kapağı düşüklüğü tedavisinde, detaylı bir muayene ve değerlendirmenin gerekliliğine vurgu yapılıyor. Doç. Dr. Çağatay, cerrahi tedavi seçiminde tanı yöntemlerinin önemine dikkat çekiyor. Göz kapağını kaldıran kasın çalışma durumuna bağlı olarak levator cerrahisi veya frontal askı yöntemlerinin uygulandığını belirtiyor.

Doç. Dr. Halil Hüseyin Çağatay’ın açıklamalarına göre, göz kapağı düşüklüğü tedavisinde erken teşhis ve uygun müdahale, göz tembelliği riskini azaltabilir ve hastalığın ilerlemesini önleyebilir. Bu nedenle, göz kapağı düşüklüğünden şüphelenen kişilerin uzman bir doktora başvurması önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx