Filistin Ankara Büyükelçisi: Soykırımdan İsrail kadar İsrail’e destek veren ülkeler de sorumludur

Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, İletişim Platformu’nun Cihannüma Dayanışma ve İşbirliği Derneği’nin Hacı Bayram’daki merkezinde düzenlediği programda basın mensuplarıyla buluştu.

Mustafa, 7 Ekim’den sonra işgalci İsrail’in ve Batı Şeria’ya yönelik artan saldırılarını değerlendirdi. Filistin-İsrail arasındaki mücadeleyi 7 Ekim’den başlatmanın büyük bir aldatmaca olduğunu söyleyen Mustafa, tarihi verileri paylaştı. Siyonistlerin geçmişte de Batı’nın desteğiyle Filistinlilerin evlerine, topraklarına el koyduğunu, sivilleri katlettiğini hatırlattı. Faed Mustafa, 7 Ekim’in işgalci güçlerin geçmişte yapagelen saldırıları, ilhakları, katliamları, Gazze ve Batı Şeria’nın adeta bir hapishane haline getirilmesiyle birlikte okunması gerektiğini söyledi.

Sözü günümüzdeki mevcut duruma getiren Mustafa, Gazze’de her yerin bombalandığını hatırlattı; apartmanların, sitelerin, camilerin, kiliselerin, okulların, hastanelerin, sağlık ve arama kurtarma ekiplerinin vurulduğuna işaret etti, “Bugün de bir mülteci kampı her biri bir ton ağırlığında 4 bomba atıldı. En az 400 kişi katledildi” diye konuştu. Büyükelçisi Mustafa, İsrail’in 25 gündür devam eden saldırılarında en az 9 bin Filistinlinin öldürüldüğünü belirtti, ölenlerin yüzde 70’inin çocuk ve kadınlardan oluştuğunu, İsrail’in 7 Ekim’den bugüne kadar yaklaşık 30 gazeteciyi de katlettiğini kaydetti.

Hedef bağımsız ve özgür Filistin

İsrail’in hedefinin Gazze ve Batı Şeria’yı yaşanmaz kılarak boşaltmayı hedeflediğini, Gazze’de yaşayan Filistinlileri Sina’ya, Batı Şeria’daki Filistin nüfusunu ise Ürdün’e sürmeyi amaçladığını söyleyen Mustafa, “Öldürebildiği kadar öldürecek, kalanları sürecek, hesapları bu” dedi. ABD ve Avrupa ülkelerinin desteğiyle İsrail’in Filistinlileri bütün dünyanın gözü önünde soykırımdan geçirdiğini, soykırımdan İsrail’i destekleyen her ülkenin de sorumlu olduğunu vurgulayan Filistin’in Ankara Büyükelçisi, “Ne yaparlarsa yapsınlar yüzyıldır direndiğimiz gibi direnmeye devam edeceğiz. Vatan sevgisini, Mescid-i Aksa sevgisini nesilden nesile aktararak direnişe devam edeceğiz. Başkenti Kudüs olan, özgür ve bağımsız Filistin devletini kurana kadar direnişimizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı. Batılı ülkelerin İsrail’e olan desteklerine işaret eden Mustafa, Müslümanların da Filistin’i desteklemeleri için ülke yönetimlerine çağrıda bulundu.

Filistin’in Ankara Büyükelçisi Mustafa, Filistin davasında verdiği destekten dolayı Türkiye’ye teşekkür etti. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın gündeme getirdiği garantörlük teklifini desteklediklerini söyledi.

“Filistin bizim kıymetlimizdir”

İletişim Platformu Ankara Şube Başkanı Adem Aksüt de konuşmasında Filistin’in İslam alemi için taşıdığı öneme dikkat çekti, “ ifadelerini kullandı.

Program kapsamında İletişim Platformu Ankara Şube Başkanı Adem Aksüt, Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa’ya Kur’an-ı Kerim Hediye etti. Katılımcılarla çekilen hatıra fotoğrafıyla program sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx