Eski Devlet Bakanı 42 Yıl Sonra Tiyatroya Döndü!

Eski devlet bakanı Yüksel Yalova, Reşat Nuri Güntekin’in unutulmaz romanı “Yaprak Dökümü” ile tiyatroya döndü. Hakan Altıner’in romandan uyarlayıp sahneye koyduğu oyun, geçen pazartesi Trump Sahne’de perde açtı. 42 yıl aradan sonra tiyatro sahnesine çıkan Yüksel Yalova tiyatroya olan aşkını anlattı.

Hürriyet’in haberine göre, Yalova ‘Yaprak Dökümü’nde oynama fikri nasıl gelişti?’ sorusuna şu cevabı verdi:

“Hakan Altıner, mükemmel bir uyarlama yaptı. Benim de konservatuvardan arkadaşım. 1975 yılı İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunuyuz ikimiz de. “Gel Reşat Nuri Gültekin’i oyna” dedi. Ben de “oynarım” dedim. Oyun harika. Bir kere oyuncular çok iyi.

Türk edebiyatında sıra dışı bir yazar. 50 sene sonra bile güncel diyebileceğimiz büyüklükte bir yazar. Onunla ilgili çok makale var. Aristoteles’in “Retorik” eseri ile Reşat Nuri Güntekin’in “Acımak” romanı hep böyle mukayeseli yazılır. Dolayısıyla Reşat Nuri’yi oynamak büyük bir sorumluluk. Ama biz de eski mektepliyiz. Vaktiyle Kenter Tiyatrosu ve Şehir Tiyatrosu’nda oyuncu ve yönetmen yardımcısı olarak çalışmıştım. Sürekli sanatın içinde olduğum için kabul ettim.”

Yalavo,” Bakan rolü varsa hepsine talibim, oynarım. Bugüne kadar içişleri bakanı oynadım. Kültür bakanı oynadım. Tabii tiyatro kuralları ayrı olan bir dünya. Sahnede varsan varsın. Kendi gücüne, kabiliyetine bağlı. Çalışmana bağlı. Öteki siyasiydi konjektüre bağlı. Dolayısıyla varsa teklif oynamaya hazırım. ‘Tiyatro bilimlerin anasıdır’ deriz. Dolayısıyla tiyatro ayrı bir dünya, zordur. Bakan olmak için her şart her zaman aranmayabilir. Fakat tiyatroda sahnede varsan varsın yoksan yoksun. Onun için tiyatro daha mühimdir, önemlidir “dedi.

Yüksel Yalova kimdir?

Prof. Dr. Yüksel Yalova (d. 13 Ağustos 1955, Aydın), Türk avukat, spor yöneticisi, akademisyen ve siyasetçi. Aydınspor eski Başkanı, Aydın eski Milletvekili, eski TBMM Başkanvekili, eski Devlet Bakanı. Oyuncu Melike İpek Yalova’nın babasıdır. Aydın’da kendi adının verildiği, Yüksel Yalova Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi adında bir okul ile Aydın’ın Çine ilçesinde de ilçe stadyumu vardır.

Biyografisi

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İstanbul Belediye Konservatuvarı’nı bitirdi. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde master ve doktora derecesi aldı. Siyaset Bilimi ve Anayasa Hukuku kürsüsünde asistanlık yaptı, Fransa’da Nice Üniversitesi’nde eğitim aldı.

Spor yaşamı

1998-2001 yılları arasında Aydınspor Kulüp Başkanlığı yaptı.

Siyasal yaşamı

1991-2002 yılları arasında XIX., XX. ve XXI. Dönem Anavatan Partisi Aydın Milletvekili olan Yalova, 1999-2000 yılları arasında TBMM Anayasa ve Dışişleri Komisyonu Asli Üyesi ve 1999-2001 arasında da Devlet Bakanı görevlerinde bulundu, 2001-2002 yılları arasında da TBMM Başkan Vekilliği yaptı.

Akademik Kariyeri

Okan Üniversitesi Danışma Kurulu Üyeliği, Türk Fransız Kültür Derneği Başkanlığı ve hâlen devam etmekte olan Afrika Diplomatik Akademisi Başkan Yardımcılığı’nı da üstlenmektedir. Ayrıca İstanbul Aydın Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü öğretim üyelerinden olan Doç. Dr. Yalova, 2013 yılından itibaren bu üniversitede Afrika Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurarak ve hâlen müdürlüğünü yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx