Cizre’de 15 kişi tutuklandı

Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Cudi ve Nur mahallelerinde 9 Haziran’da yapılan ev baskınlarında aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticilerinin de olduğu 18 kişi gözaltına alındı. 4 günlük gözaltının ardından 18 kişi Şırnak Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılıkta ifadesi alınan 18 kişiden 2’si serbest bırakılırken, bir kişi adli kontrol uygulanması talebiyle, 15 kişi ise tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hâkimliğine sevk edildi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, hakimlik aralarında DBP Cizre İlçe Yöneticisi Remzi Dadak’ın da bulunduğu 15 kişiyi “gizli tanık” beyanlarını gerekçe göstererek, tutuklanmasına karar verdi. 15 kişi Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Bir kişi ise, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Bitlis’te sabah saatlerinde birçok eve baskın düzenlendi. Baskınlarda, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bitlis İl Eşbaşkanı Berivan Birlik ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Bêdlis İl Yöneticisi Mahmut Arukbağ gözaltına alındı. Birlik ve Arukbağ’ın gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir