BIST şirketlerinden güncel haberler

Investing.com – Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Park Elektrik (PRKME)

Park Elektrik, bağlı ortaklığı Konya Ilgın Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş.’nin rödovans usulüyle işlettiği Konya’nın Ilgın ilçesindeki 1247 ruhsat numaralı linyit sahasında kömür üretim faaliyeti sırasında zaruri olarak üretilen kilin HF Penta Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne satışı için sözleşme imzalandığını duyurdu. 

Selva Gıda Sanayi A.Ş. (SELVA)

Selva Gıda, Uzakdoğu Pazarı’ndaki mukim müşterileri ile makarna satış sözleşmesi imzaladı. Sözleşmelerin toplam tutarı 12.000.000 dolar olarak açıklandı. Söz konusu sözleşmelere istinaden ürün sevkiyatlarına Ekim 2023 tarihi itibariyle başlanacak.

Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (CIMSA)

Çimsa 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarında net-sıfır emisyona ulaşma hedefleri ile paralel olarak karbon ayak izimizin azaltılmasına katkı sağlayacak olan Atık Isıdan Elektrik Üretimi (Waste Heat Recovery-WHR) Tesisi’nin Eskişehir Fabrikası’nda kurulumu konusunda yapılan görüşmeler sonucunda; yaklaşık 5.500 kWp DC kurulu güce sahip WHR tesisinin kurulumunun yapılmasına ve yatırımla ilgili olarak mevcut yatırım destek unsurlarından yararlanılmak üzere yatırım teşvik belgesi alınması için gerekli başvurunun yapılmasına karar verdi. 

Burçelik Vana Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BURVA)

Burçelik Vana, yurtiçine satışı gerçekleştirilecek 2.530.000 dolar tutarlı (KDV hariç), Nisan 2024 tarihine kadar teslim edilecek vanaların temini konusunda sipariş aldı.

Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş. (PRKAB)

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating, Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş.’nin uzun vadeli ulusal notunu “AA+ (Tr)”, kısa vadeli ulusal notunu “J1+ (Trk)”, görünümlerini ise “stabil” olarak belirledi. JCR Eurasia Rating şirketin uzun vadeli, yabancı ve yerel para cinsinden uluslararası notunu “BBB” görünümü ise “stabil” olarak belirledi.

Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret A.Ş. (DOAS)

Doğuş Otomotiv, faaliyetleri 2021 yılında durdurulmuş bulunan Irak Cumhuriyeti Erbil merkezli kurulu ve şirketin % 100 hissedarı olduğu bağlı ortaklığı “D-Auto Limited Liability Company” ünvanlı şirketin tasfiye işlemleri tamamladı.

Dagi Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş. (DAGI)

Dagi Giyim, Kadıköy’de yer alan Erenköy mağazası kapattığını bildirdi. Kapanan bu mağaza ile birlikte bayiler ve e-ticaret hariç olmak üzere, güncel mağaza sayısı 88 oldu.

Suwen Tekstil Sanayi Pazarlama A.Ş. (SUWEN)

Suwen Tekstil, %100 oranında pay sahibi olduğu Romanya’da mukim bağlı ortaklığı Suwen Lingerie S.R.L.’nin ödenmiş sermayesinin (500.000 euro karşılığı) 2.485.000 Rumen Leyi tutarında arttırılarak 45.000 RON’dan 2.530.000 RON’a çıkarılmasına karar verdi.

Kocaer Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KCAER)

Kocaer Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. paylarının halka arzına müteakip fiyat istikrarının sağlanması amacıyla halka arz fiyatının altında geri alınan 20.500.759,90 adet Kocaer Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. paylarından 3.200.000 adet payın 26.09.2023 tarihinde 31,28 TL fiyat ile yabancı kurumsal yatırımcılara satışı gerçekleşti. Bu işlemle birlikte Kocaer Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin sermayesindeki pay oranı %76,58’den %76,10’a oy hakkı oranı ise %87,73’den %87,47’ye düştü.

VBTS kapsamına alınan hisseler

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ATSYH payları 27/09/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 26/10/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir iletim kanalları kısıtlanarak (internet emir yasağı ile) işlem görecek. 

ADEL, ADGYO, EMKEL, LIDFA, NUHCM ve TETMT payları seans başından 26 Ekim seans sonuna kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek

TARKM payları seans başından 26 Ekim seans sonuna kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx