Ziraat Bankası kurtaracaktı: Simit Sarayı’na sürpriz ortak

Bilal Erdoğan’ın yakın arkadaşı Abdullah Kavukçu’ya ait Simit Sarayı’na sürpriz bir ortak geldi. Re-Pie Portföy’ün Perakende Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Simit Sarayı’nın üretim şirketi DMR Unlu Mamüller AŞ’nin yüzde 30’unu satın aldı.

DMR, aldığı kaynakla ikinci bir fabrika kurarak Simit Sarayı mağazalarının yanı sıra diğer markalara dönük yarı pişmiş ürün imalatı ve satışı yapacak.

EMRE ÇAMLIBEL’İN YÖNETTİĞİ FON, SİMİTÇİ OLDU

Döviz kurlarındaki artışı rekabet avantajına çevirerek ihracata yönelecek bir şirkete yatırım kararı aldıklarını kaydeden Re-Pie Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Emre Çamlıbel, DMR’nin bu hedefe uygun olduğunu belirtti.

2021 yılını bütçenin üzerinde ciroyla kapatacaklarını ifade eden DMR Genel Müdürü Caner Bayıralan ise “Yüzde 60 ihracat hedefiyle dünyaya geleneksel lezzetlerimizi yerel modifikasyonlarla sunacağız. Dünyada ürünümüz girmedik ev bırakmayacağız.” dedi.


Emre Çamlıbel daha önce Soyak İnşaat’ta icra kurulu başkanı olarak görev yapmıştı.

SİMİT SARAYI KİMİN?

25 ülkede 11 binden fazla kişiyi istihdam eden Simit Sarayı’nın sahibi Abdullah Kavukçu, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yakın arkadaşı olarak tanınıyor.

Simit Sarayı, üç kamu mevduat bankasından biri olan Ziraat Bankası’ndan aldığı krediyi ödeyememişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Simit Sarayı’nın Ziraat Bankası tarafından kurtarılmasına yönelik açıklamalarının ardından Rekabet Kurumu internet sayfasından bankanın Simit Sarayı ile ilgili müracaat bilgilerini kaldırmıştı.


Simit Sarayı’nın patronu Abdullah Kavukçu, Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yakın arkadaşı olarak tanınıyor.

Ziraat Finans Grubu’na bağlı Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı, ekonomik olarak zor günler geçiren Simit Sarayı’nın yüzde 51 hissesini Kavukçu Yapı’dan devralmak için 12 Aralık 2019 tarihinde Rekabet Kurulu’na müracaat etmişti.

13 Aralık Cuma günü basına yansıyan işlem gündeme bomba gibi düşmüştü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.