“YSK, siyaset gereci yapılmasın”

Kamu Denetçiliği Kurumu Lideri Onur Malkoç, “YSK, Türkiye’nin dünya çapında iftihar edeceği heyetidir. Çok önemli bir konseyin kolay siyasi tartışmalara çekilmemesi gerekiyor” dedi.

Kamu Denetçiliği Kurumu Lideri Erdem Malkoç, SÖZCÜ’ye anlattı:

Kamu Denetçiliği Kurumu Lideri Onur Malkoç, Yüksek Seçim Şurası’nın (YSK), ülkemizin en kıymetli ve düzgün çalışan heyetlerinden birisi olduğunu, siyasetin gereci yapılmaması gerektiğini söyledi. Refah Partisi (RP) periyodunda partisinin YSK temsilcisi olduğunu, dört seçim yaşadığını, bu süreçte YSK’yı yakından tanıdığını anlatan Malkoç, sorularımı şöyle yanıtladı: “Yargıtay ve Danıştay üyelerinin oylarıyla seçilen yüksek yargıçlardan oluşan YSK, Türkiye’nin prestijini yükselten en değerli konseylerden birisidir. Partimizin  (Refah) aleyhinde çok çok eleştirdiğimiz kararlar da verdi. YSK ile ilgili Avrupa’ya yapılan en büyük şikayet, yargı kontrolüne tabi olmadığıdır. Lakin Avrupa ülkelerinde seçimi belediyeler ya da İçişleri Bakanlığı yapıyor. Onun için o ülkelerde seçim kararı yargı kontrolüne tabi oluyor.

TARTIŞMAYA ÇEKİLMESİN

Türkiye’de bunu kim düşünmüşse çok yeterli yapmış.  Yargıtay’dan, Danıştay’dan oluşan yargıçlar kendi ortalarından YSK üyelerini seçiyorlar. Sonuçta hem seçimi yürütüyorlar hem de seçim yargısıyla ilgili karar veriyorlar. Bu, devlet deneyimimizin bir yansımasıdır. Çok önemli bir konseyin kolay siyasi tartışmalara çekilmemesi gerekiyor. Şimdiki vazifem nedeniyle Türkiye’de öteki kurumları da biliyorum. Kararım şu: YSK, Türkiye’nin dünya çapında iftihar edeceği heyetidir. Dünyada binlerce beşere oy kullandırabilen Türkiye’dir. 1950’den sonra Türkiye’de her şeyin tartışması, arbedesi oldu. Lakin YSK’nın tartışması olmadı. YSK Lideri Muharrem Akkaya da bir tartışmaya çekilmemeli.”

GELECEK İÇİN UYARI

Türkiye’de seçim hukukunu yanlışsız dürüst bilen kimsenin olmadığına da dikkat çeken Malkoç, “Hakim, onca işin ortasında seçim hukukuna çalışamaz. Seçim şuralarında yeterli yetişmiş, YSK kararlarını takip eden hakime dayanak olan beşerlerle bu işler başarılı bir biçimde yürütülür. YSK, donanım itibariyle çok yeterli. Tek tasam YSK’nın siyasetin konusu yapılması olur.  Türkiye’nin geleceği için bunu söylüyorum” dedi.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.