Windsor Kalesi saldırganının sözü ortaya çıktı: Kraliçeyi öldürmek için buradayım

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in geçtiğimiz yıl Noel’i geçirmek üzere geldiği Windsor Kalesi’ne taarruz düzenleme emeliyle girmeye çalışan şahsın bugünkü duruşmasında kaleye girmeden evvel, “Kraliçeyi öldürmek için buradayım” dediği aktarıldı.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in geçtiğimiz yıl Noel’i geçirmek için geldiği Windsor Kalesi’ne ilişkin toprağa müsaadesiz giren şahsın bugün düzenlenen duruşmasında Kraliçeye suikast düzenlemeyi planladığı belirtildi. Londra’daki Westminster Sulh Mahkemesi’nde yapılan duruşmada 20 yaşındaki Jaswant Singh Chail isimli saldırganın, “İngiltere’nin İhanet Yasası uyarınca suçlandığı, saldırıyı planlamak ve kraliyet ailesine erişmeye çalışmak için aylarını harcadığı” söz edildi.

“ELIZABETH’E SUİKAST TEŞEBBÜSÜNDE BULUNACAĞIM”

Savcılar, saldırgan Chail’in, Windsor Kalesi’nin toprağına girmeden evvel bir görüntü kaydettiğini ve bir yayı tutarken görüldüğü görüntüde, “Yaptıklarım ve yapacaklarım için üzgünüm. Kraliyet ailesinin Kraliçesi Elizabeth’e suikast teşebbüsünde bulunacağım” tabirlerinde bulunduğu bildirildi.

Chail’in görüntüde ayrıyeten İngiliz birliklerinin kuzeybatı Hindistan’daki kutsal Amritsar kentinde yaklaşık 400 Hintliyi öldürdüğü bir olaya atıfta bulunarak, “Bu, 1919 katliamında ölenlerin intikamı. Birebir vakitte öldürülenlerin, aşağılananların ve ırkları nedeniyle ayrımcılığa uğrayanların intikamıdır” dediği aktarıldı.

“KRALİÇEYİ ÖLDÜRMEK İÇİN BURADAYIM”

Savcılık duruşmada, Chail’in 25 Aralık Noel günü sabah saat 08.10’da yere girdiğini ve kalenin güvenlik vazifelisi tarafından saldırganın yakalandığı anda etkisiz hale getirildiğini aktardı. Windsor Kalesi’nde güvenlik vazifelisi olan bir memur verdiği sözde, Chail’i birinci gördüğünde “Size yardım edebilir miyim?” diye sorduğunu, Chail’in ise “Kraliçeyi öldürmek için buradayım” karşılığını verdiğini belirtti.

Savcılık ayrıyeten Chail’in yanında bulundurduğu yayın bir “Süpersonik X-yayı” olduğunu ve ölümcül yaralanmalara neden olma potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Chail, 1842 tarihli İhanet Yasası mucibince, Kraliçe’yi yaralamak yahut öldürmekle tehdit etmek, saldırgan bir silah bulundurmak ile suçlandı.

EVİNDE ARAMA YAPILMIŞTI

Öte yandan Chail’in meskeninde yapılan aramalarda, Chail’in kraliyet ailesiyle temas kurmak gayesiyle daha evvel Savunma Bakanlığı’na ve Müdafaa Muhafızları`na başvurduğunu gösteren gaz maskesi, ip ve elektronik aygıtlar bulunduğu aktarıldı.

Saldırganın Windsor Kalesi’ne müsaadesiz girmesinin akabinde kalenin hava alanı, güvenlik telaşları nedeniyle 27 Ocak’tan itibaren uçuşa yasak bölge ilan edilmişti. Alınan güvenlik tedbirleri mucibince kale duvarlarından 2.25 kilometre uzaklıkta uçmanın hata sayılacağı belirtilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.