Van’a uçak seferleri artırılıyor

Van Valiliği’nin uyumuyla Van’da bir ortaya gelen THY üst idaresi burada idare uyum toplantısının yanı sıra Akdamar Adası, Edremit Seyir Doruğu, Van Müzesi, Van Kalesi üzere değerli noktaları ziyaret etti. İdare, daha sonra Van’da misyonlu basın mensupları ile bir ortaya geldi. Basın buluşmasında açıklamalarda bulunan THY İdare Konseyi ve İcra Heyeti Lideri Ahmet Bolat, Anadolu’daki turizmi Dünya’ya tanıtmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Toplantıya,THY İdare Konseyi ve İcra Şurası Lideri Ahmet Bolat, idare konseyi üyeleri, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Ozan Balcı, Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, Abdulahad Arvas, İrfan Kartal, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan katıldı.

İSTANBUL DIŞINDA BİRİNCİ TOPLANTI

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Türk Hava Yolları İdare Heyeti ve İcra Komitesi Lideri Prof. Dr. Ahmet Bolat “İstanbul, Antalya, İzmir üzere kentlerimiz hem bilinirliği hem de aldıkları talep ile ülkemiz turizmine büyük katkı sağlıyor. Halbuki ülkemizde fazlası var… Van, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Erzurum üzere kentlerimiz turizmde büyük potansiyele sahipler, biz de bu potansiyeli ortaya çıkarmak için gayret harcıyoruz. Bugün buraya muştuyu vermek için geldik. Van’ı dünyaya tanıtmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Beklediğimiz talep artışına cevap vermek emeliyle da Eylül ayı prestijiyle İstanbul ve Ankara’dan Van’a gerçekleştirdiğimiz uçuşlarımızı kademeli olarak artıracağız. Bu iki kentten gerçekleştirdiğimiz uçuşları haftalık 41 frekanstan 56 frekansa yükseltecek ve 2023 yazında da bu planla devam edeceğiz. Akabinde de tekrar uçaklarımızın gelmesiyle birlikte eylül ayının birinci haftasında Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan-Van’a yahut İstanbul’dan Van’a seferler yapacağız. Van’a ikinci seferimizi eylül ayının birinci haftasında yapacağız. Böylelikle şu anda günde 6 olan frekans sayımız 8’e çıkacak. Ekimin ortalarına gerçek tekrar uçak sayımıza bağlı olarak İstanbul’dan 3’üncü uçuşumuzu da koyacağız. Böylelikle şu anda 6 olan Van-İstanbul Türk Hava Yolları’nın Van’a olan sefer sayısı Anadolu Jet’le birlikte yüzde 50 artarak 6’dan 9’a çıkacak. Bunu zati daha evvel geldiğinizde de söylemiştik, uçak eksikliğimizin olduğunu da söylemiştik” diye konuştu.

“ANTALYA’DA 6,5 MİLYON TURİST VAR, RUSYA’DAN GELENLERİN BİRÇOKLARINI BİZ TAŞIDIK’

THY’nin Antalya’ya yaptığı 15 uçak seferine, bu yıl 15 sefer daha eklediklerini ifade eden Bolat, “Şu anda Antalya’nın turizmde beklenen kapasitenin artmasının en değerli faktörlerinden bir tanesi THY’nin buraya koyduğu uçaklardır. Burada bir kıymetlendirme yapmamız gerekiylordu. Biliyorsunuz ülkemizin en kıymetli gereksinimlerinden bir tanesi döviz. Döviz girdisini artırmak için biz burada uçaklarımızı Antalya’ya koyduk ve şu anda Antalya’da 6,5 milyondan fazla turist var. Bunun 3,5 milyonu biliyorsunuz Rusya’dan geliyor. Bu turislerin birçoklarını biz taşıdık. İstanbul’un otellerinde şu anda yüzde 80’den fazla doluluk var. Bu dolulukların da en kıymetli faktörlerinden bir tanesi THY’nin yurt dışından getirdiği turistler. Geçen sene 22 milyar dolarlık turist geliri vardı. Bu sene turizm gelirlerinde beklenen sayı 40 milyar dolar. Bu açıdan da ülkemizin bu muhtaçlığını öngörerek yaptığımız stratejik çalışmalar sonunda 15 uçağı Antalya’ya bağlanmamız gerektiğini gördük. Bu anlamda diğer kentlerimize de yavaş yavaş frekanslarını artıracağız” dedi.

‘BU YIL HİZMET İHRACAATI GELİRİMİZ 80 MİLYAR DOLARA ÇIKTI’

Bolat, geçen sene Hizmet İhracatçıları Birliği olarak, Türkiye’nin hizmet ihracaatındaki gelirinin 55 milyar dolar olduğunu da hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Bu sene bu sayı 80 milyar dolara çıktı. Yani hizmet ihracatında 25 milyar dolarlık bir artış var. Artık gücün pahalanmasından ötürü Türkiye’nin biliyorsunuz eksradan harcamak zorunda olduğu sayı 50 milyarın üstü. Demek ki, bunun 25 milyarını hizmet ihracatçıları olarak biz sağlamışız. THY, hizmet ihracatının ana omurgalarından bir tanesi. Bunlardan en büyüğü turizm. Bir oburu de sıhhat turizmi. Sıhhat turizminde 2021 yılındaki sayı 1,6 milyar, bu yıl 2,5 milyara çıkmışız. Seneye iddialarımız bunun 5 milyara çıkması tarafında. Turizm gelirlerinden seneye beklediğimiz sayılarımız 55 milyar dolar. THY’nin bu husustaki en büyük katkısı döviz girdisi sağamasıdır. THY, bu sene 14,5 milyar dolar döviz girdisi yapmış. Bakın; Türkiye’nin birinci 3 mal ihraç eden şirketlerin toplamı bu sayısı bulmuyor. Yani sahiden THY’nın yüklendiği misyon insanları sevdiklerine kavuşturmanın yanında ülke iktisadına de büyük katkı sağlayan bir şirket olması. Bu açıdan da sevginin ve barışın memleketi olan Van’da da iktisada ne katkılar yapabiliriz’ diye de çalışma yaptık. Burada büyük sıhhat kuruluşlarımız var. Bu sıhhat kuruluşlarımızın da Türkiye’ye katkılarını artırmayı düşünüyoruz. Bununla alakalı olarak da bugün yaptığımız toplantı da değerli bir sonuç.”

‘TAHRAN-VAN ORTASI SEFER KOYMAYI DÜŞÜNÜYORUZ’

Tahran-Van ortası uçak seferlerine başlanması için Türk yetkililerinin İran devleti  ile görüşmelere başlaması gerektiğini vurgulayan Bolat, şunları kaydetti:

“Van-Tahran ortasına bir sefer koymayı düşünüyoruz.Van kentimizin iktisadına, turizmine nasıl katkıda bulunabiliriz’. Bunun çalışmalarını yapacağız. Van ile ilgili tanıtım sinemalarını uçaklarımıza koyacağız. Bilhassa yurt dışı uçuşlarımızda Van ile ilgili bu tanıtım sinemalarını koyarak yabancı turistlerin de Van’a gelmelerini teşvik edeceğiz. Türk Hava Yolları şu anda 386 uçağıyla 129 ülkeye ve 340’a yakın kente uçmaktadır. Bu manada da Vanlı vatandaşlarımızı dünyanın her yerine daha çok İstanbul üzerinden bağlıyoruz. Bizim bir diğr iştirak şirketimiz Sunn Ekspres’tir. Yani THY ve iştirakı olan Sunn Ekpres olarak bundan sonra 11 seferle Van vilayetimize sefer yapmaya hizmet edeceğiz.”

Vali Balcı ise yönetim heyeti toplantılarını Van’a yapan THY yetkililerine teşekkür ederek, “Van’ı onurlandırdılar, şereflendirdiler. THY, Türkiye’nin bir markası, bir pahası, değeri. Türkiyemizin göz bebeği bir kurumun üst seviye yöneticilerini Van’da ağırlamaktan büyük memnunluk duyduğumuzu tabir etmek istiyorum. THY’nın seferlerini artmasıyla bir arada vilayetimizdeki turizm kesimi ve iktisadına büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum.” tabirlerini kullandı. 

Toplantının akabinde Vali Balcı, Van’da toplantı yaptıkları için THY İdare Şurası ve İcra Komitesi Lideri Prof. Dr. Ahmet Bolat’a teşekkür plaketi takdim etti. 

YENİ JENERASYON UÇAKLAR VAN’A SEFER YAPACAK

Dünyanın 129 ülkesinden gezginleri Van’ın keşfedilmeyi bekleyen kıymetleri ile buluşturmayı amaçlayan Türk Hava Yolları, eylül ayı prestijiyle kademeli olarak artacak Van uçuşlarını filosuna yeni katılan, çağdaş uçaklar ile gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu uçaklar ve yeni kapasite ile Vanlı vatandaşlar da daha esnek bir seyahat planıyla konforlu uçuşlar gerçekleştirebilecek. Yeni devir için planlanan kapasite artışıyla Türk Hava Yolları,İstanbul Havalimanı – Van seferlerini haftalık 21 frekans olarak gerçekleştirecek. Bayrak taşıyıcının başarılı markası AnadoluJet ise İstanbul Sabiha Gökçen – Van seferlerini haftalık 6 frekanstan 14 frekansa, Ankara Esenboğa – Van seferlerini ise haftalık 14 frekanstan 21 frekansa yükseltecek.

KAYNAK: DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.