Uzman raporu: Sabiha Gökçen’deki uçak kazasında idare asli kusurlu

Sabiha Gökçen Havalimanı‘nda 5 Şubat 2020 tarihinde pistten çıkarak 3 kişinin vefatına, 180 kişinin yaralanmasına neden olan uçak kazasına ait Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sürüyor.

Soruşturma çerçevesinde hazırlanan 157 sayfalık kaza kırım raporu hazırlanmıştı. Raporda, inişe geçmeden 6 dakika evvel uçağa yıldırım isabet ettiği, bunun da pilotlardaki gerilimi artırdığı belirtilmişti. Kazanın meydana geldiği, pistin başında pist uzantısı emniyet ağının olmamasının ise birinci sınıf kaza nedenlerinden olduğu kaydedilmişti. 6 şahıstan oluşan eksper heyeti de kazaya ait raporunu tamamladı.

RAPORDA ‘KAZA ÖNLENEBİLİRDİ’ DENİLDİ

21 sayfalık raporda, taksirli hareket ile meydana gelen olayın öngörülebilir- önlenebilir olduğu belirtildi. Raporda, havalimanı işletmesinin lastik izi temizleme çalışması yapmamasının freni yetersiz kıldığı belirtilirken, pist sonu emniyet alanı bulunmamasının kazanın vahametini artırdığı vurgulandı. Havaalanı İşletme ve Havacılık Sanayileri A.Ş.’nin (HEAŞ) yüzde 40 oranında asli kusurlu olduğu kaydedildi.

Frenleme sistemlerini devre dışı bırakan ve 6 saniye gecikmeli frenleme yaptığı belirtilen kaptan pilot Mahmut Aslan’ın yüzde 20 derecede kusurlu olduğu, yardımcı pilot Ferdınand Pondaag’ın ise yüzde 10 tali kusurlu olduğu aktarıldı. Pilotları pisti pas geçmesi konusunda uyarmadığı belirlenen 2 hava trafik denetiminin tali kusurlu olduğunun kaydedildiği raporda, kule vazifelisi ise kusursuz bulundu.

NE OLMUŞTU?

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 5 Şubat tarihinde bir uçağın pistten çıkması sonucunda 3 kişi hayatını kaybetmiş, 180 kişi ise yaralanmıştı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “taksirle vefata ve yaralanmaya neden olma” cürmünden yürütülen soruşturma çerçevesinde kusurlu bulunan kaptan pilot Mahmut Aslan, ikinci pilot Ferdinant Pondaag hakkında isimli denetim kararları uygulanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.