Ulusal tohum Sudan’da çiçek açtı: Elde edilen ayçiçeği Türkiye’de yağ olacak

Türkiye, bereketli topraklara sahip lakin bunları işleyemeyen Sudan’la bir müddet evvel ziraî iş birliği mutabakatı yaptı. Bu çerçevede Türkiye tarihinde birinci kere yurt dışında devlet ve özel dal iş birliğiyle 99 yıllığına tarım toprağı kiralandı. İlgili proje kapsamında şirket de kurulurken iki ülke ortasındaki trafik bu sefer pandemi ve Ukrayna savaşı ile değeri artan ayçiçeği odaklı atılımlara dönüştü.

AYÇİÇEĞİ VATANI TRAKYA’DA İNCELEME

Tarımda iki ülke ortasında ikili ilgileri bir adım daha ileriye taşınacak adım Türkiye’de ayçiçeğinin vatanı olan Trakya’da atıldı. Trakya’da bakan yardımcısı, rektör ve uzmanlardan oluşan 13 kişilik bir Sudan heyeti ağırlandı. Bölgede tarım alanlarını gezen heyet, lokal paydaşlarla bir ortaya geldi.

10 MİLYON DEKARLIK ARAZİ

Toplantı sonucunda Sudan’daki sulanabilir 10 milyon dekar büyüklükteki toprağa ayçiçeği, mısır ve buğday ekilmesi konusunda teklif sunuldu. Sudan’daki toprak tahlilleri yapılarak en uygun ayçiçeği tohumu ekimine karar verildi. Hasattan sonra ise ayçiçeği ekim alanının genişlemesi bekleniyor. Üretim alanlarının genişlemesi sağlanırsa ayçiçeğinin Sudan’da ağır olarak yetiştirilip yağ olarak Türkiye’ye getirilmesi planlanıyor

TOHUMLARIMIZ YEŞERDİ

Bu ziyaret öncesinde ise Türkiye’den, Sudan’a gönderilen ulusal ve yerli ayçiçeği tohumlar “SUN 2259 CL”, “TR 2242 CL” ve “11 TR 077” El Cezire bölgesinde toprakla buluşurken hasatları için geri sayım başladı. Deneme parsellerinde gerçekleştirilen birinci ekimin başarılı sonuçlar verdiği görüldü. Sudan’ın ulusal tohumlar için uygun kaideleri olduğu, optimum randıman verdiği tespit edildi. Yakın vakitte birinci ayçiçeği hasadı yapılacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.