Ucuz güneş gözlüklerine dikkat

Yakıcı güneş ve sıcaklıklar sebebiyle halk ortasında güneş gözlüğü kullanımı gitgide artarken, uzmanlar kalitesiz gözlüklerin zararlarına dikkat çekiyor. Hangi çeşit materyalden yapıldığı ve içinde ne cins kimyasal unsurların bulunduğu bilinmeyen düzmece güneş gözlüklerinin göz sıhhatine kalıcı ziyanlar verdiğini tabir eden uzmanlar, bu tıp güneş gözlüklerinin kullanılmamasını öneriyor.

Ucuza alınan, kalitesiz cam yahut plastikten yapılmış gözlüklerin katiyen kullanılmaması ikazında bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ömer Faruk Tabar, daha çok estetik maksatlı, çeşitli renklerde ve büyüklükte üretilen gözlüklerin seçiminde öncelikle göz sıhhatinin düşünülmesi gerektiğini kaydetti.

“KATARAKT OLMA İHTİMALİYLE KARŞI KARŞIYA KALMAKTADIR”

Uygun güneş gözlüğü seçilmemesinin uzun devirde önemli sorunlara yol açtığını belirten Tabar, “Ozon katmanının delinmesi sonucunda, ziyanlı olduğu bilinen ultraviyole ışınlarının göze olumsuz tesirlerinden korunmak için gözlük kullanmak gerekiyor. Koyu renkli camlar, gözbebeğimizin büyümesine sebep olur. Ultraviyole ışınlarını kesmezse, göze daha çok ziyan verir. Güneş gözlüğü kullanma alışkanlığı edinemeyen pek çok kişinin katarakt olma ihtimaliyle karşı karşıya kalmaktadır. Katarakt oluşumunda değerli bir etkene sahip güneş ışınları 60-70 yaşında ortaya çıkan kataraktın, güneş gözlüğü kullanmayanlarda 40’lı yaşlarda oluşmasına sebep olabiliyor. Bilhassa uzun mühlet güneş ışığına maruz kalanların güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmemesi gerekiyor. Güneş gözlüklerini göz sıhhatimizi esirgeyici bir sıhhat aracı olarak kullanmamız gerekiyor” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.