Türkiye’de güç dönüşümü için 135 milyar dolara gereksinim var

Koronavirüs salgını güçte yeşil dönüşümü artırmıştı. Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında güce erişim sıkıntıları artınca yeşil güce yatırım dana ön plana çıktı.

Türkiye’nin 2022-2030 devrinde güç dönüşümü için yatırım muhtaçlığının 135 milyar dolar, finansman muhtaçlığının ise yaklaşık 107 milyar dolar olduğu hesaplandı.

SHURA Güç Dönüşümü Merkezi’nin “Yeşil Yeni Nizam Bağlamında Türkiye’de Güç Dönüşümünün Finansmanı” raporu, tanıtım toplantısıyla açıklandı.

Rapor finansman kaynaklarını çeşitlendirdi

Enerji dönüşümünde finansman gereksinimini, güç dönüşümü ile dijital dönüşümü içeren “yeşil yeni düzen” kavramı ışığında inceleyen rapora nazaran, “yeşil yeni düzen” güç dönüşümü için finansman muhtaçlığını artırmanın yanı sıra finansman kaynaklarını da çeşitlendirdi.

2050’ye kadar 110 trilyon dolar yatırım ihtiyacı

Avrupa Birliği’nin yanı sıra, Japonya ve Güney Kore’nin “yeşil yeni düzen” kavramını temel ekonomik büyüme paradigması olarak benimsediğine, ABD ve Çin’in de bu eksende kıymetli adımlar attığına dikkatin çekildiği rapora nazaran, global ölçekte güç dönüşümü için 2050’ye kadar 110 trilyon dolar yatırım muhtaçlığı var.

AA’nın haberine nazaran, apılması gereken yıllık yatırım fiyatının 2002-2020 periyodu ortalamasına kıyasla yaklaşık 2 kat, öz kaynak dışı finansman gereksiniminin ise 2,5 kat daha yüksek olacağı öngörüldü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.