Türkiye G-20’nin artırım şampiyonu oldu

TÜİK’in açıkladığı nisan ayı enflasyon sayılarına nazaran, Tüketici Fiyat Endeksi nisanda yüzde 7,25 artarken, yıllık bazda yüzde 69,97 oldu. Dünyada enflasyonun en fazla olduğu ülkeler ortasında yer alan Türkiye, İran ve Angola üzere ülkeleri de geride bıraktı.

Eylül ayında açıklanan Orta Vadeli Program’daki dolar kuru ve enflasyon maksadını 6 ayda tutturamayan iktidar, başa döndü. 20 Aralık’ta bir anda 12-13 düzeylerine çekilen dolar kuru tekrar 16’ya fırladı.

Gübreden, işçiliğe, mazottan elektrik faturasına kadar her kalemde gelen artırım ise pazara yansıdı. Dünyanın dört bir yanında ziraî üretimde yaşanan girdi maliyetinde artış besin enflasyonunda patlama yaşanmasına neden oldu. Gübre ve bitki ilaçlarının fiyatında sert yükseliş yaşanırken, ambalajlamadan güce ve nakliyeye kadar tüm kıymetli girdilerin maliyeti artıyor. Bu da kaçınılmaz olarak global çapta raflara yansıyor.

TÜRKİYE ŞAMPİYON LAKİN BESİN ENFLASYONUNDA…

Dünya‘dan Evrim Küçük’ün haberine nazaran; besin enflasyonu dünyada birçok ülkeyi ele geçirirken Avrupa dışındaki ülkelerde kendini daha da çok hissettiriyor. Endüstrileşmiş ülkelerin oluşturduğu G20 ülkeleri içinde mart ayında en yüksek besin fiyat artışı yüzde 60-70 ile Türkiye ve Arjantin’de yaşandı.

Ulusal istatistiklere nazaran, Rusya, Meksika ve Brezilya üzere ülkelerdeki besin fiyatları mart ayında yüzde 10-20 arttı. Besin enflasyonu Ortadoğu ve Sahra Altı Afrika’daki ülkeler için de büyük bir tehdit haline geldi. Avrupa ve Kuzey Amerika’da da enflasyonist baskılar önemli oranda arttı. Kuzey Amerika’da Avrupa’ya nazaran daha büyük bir artış yaşanırken, Avrupa kendi içinde ayrıştı.

2022 yılının birinci çeyreğinde besin fiyatlarındaki artışlar Fransa ve İrlanda’da yüzde 2.5 iken kimi Doğu Avrupa ülkelerinde ve Baltık ülkelerinde yüzde 10’dan fazla oldu. Bilhassa hane halkı harcamaları içinde besin harcamalarının dana yüksek olduğu Doğu Avrupa’da fiyat artışları önemli bir kasvet yaratmaya başladı. ABD ve Kanada’daki besin enflasyonu AB ortalamasına nazaran nispeten yüksek seyrediyor. ABD’de hububat fiyat endeksi nisan ayında yüzde 10.8’e ulaştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.