Toplumsal medyaya sansür yasasının birinci 15 unsuru, TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi

AKP ve MHP tarafından hazırlanan, basın kartı verilmesi ve iptaline ait düzenlemelerin yanı sıra Türk Ceza Kanunu’na “halkı aldatıcı bilgiyi alenen yaymak” cürmünün eklendiği; toplumsal medya ve internet medyasına yeni yaptırımların öngörüldüğü 40 unsurluk Basın Kanunu ve Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri, TBMM Adalet Komisyonu’nda bugün ikinci unsur üzerinden devam etti.

Bugünkü görüşmelerde teklifin 14 unsuru daha kabul edildi.

Şu ana kadar yapılan görüşmelerde muhalefetin önergeleri reddedildi. AKP tarafından verilen önergelerle de kısmi düzenlemeler yapıldı.

Yapılan düzenlemeler şöyle:

  • Süreli yayınların çıkarılması için Basın İlan Kurumu’na beyanname verilmesi ve beyannameye dair yayının durdurulmasında İstanbul Asliye Ceza Mahkemelerinin görevlendirilmesine ait unsurdan, “İstanbul” ibaresi; iş yükünün ülke geneline yayılması emeliyle çıkarıldı.
  • İnternet haber sitelerinin tekzipleri aldıkları en geç bir gün içinde yayınlaması ve yayın hakkında verilen erişimin engellenmesi, çıkarılma kararının uygulanması yahut çıkarılması durumunda bir hafta mühletle kalması hususunda bir haftalık müddet 24 saat olarak değiştirildi.
  • Serbest basın kartının tarifi “geçici bir mühletle çalışmayan medya mensuplarına verilen basın kartı” iken “yurt dışında özgür gazetecilik yapan Türk vatandaşlarına verilen basın kartı” eklemesi yapıldı.
  • ‘Medya alanında faaliyet göstermeleri koşuluyla sendikalar ile kamu faydasına faaliyette bulunduğu cumhurbaşkanı kararıyla tespit edilen dernek ve vakıfların yöneticilerine basın kartı verilebilmesi’ kararındaki ‘cumhurbaşkanı kararı’ ibaresi çıkarıldı.
  • Basın kartı alabilecek yabancı medya mensuplarında aranan kaideler ortasında “Türkiye’de çalışma müsaadelerinin olması” ibaresi “6735 sayılı Memleketler arası İşgücü Kanunu uyarınca çalışma müsaadelerinin olması” olarak değiştirildi.
  • Basın Kartı Komitesi kararlarının lider tarafından onaylandıktan sonra uygulanacağına ait karar metinden çıkarıldı.

Basın kartının iptaline ait “basın ahlak asıllarına muhalif davranışlarda bulunması halinde Komite kararıyla basın kartı iptal edilir” hususu, “basın ahlak temellerine muhalif davranışlarda bulunması halinde ihlalin mahiyeti göz önünde bulundurularak Kurul tarafından basın kartı sahibi uyarılabileceği üzere basın kartının iptaline de karar verilebilir” olarak değiştirildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.