Süper Lig’de yabancı kararı belli oldu! 17’ye kadar yükselebilecek

Mehmet Büyükekşi başkanlığındaki yeni Türkiye Futbol Federasyonu Yönetimi, yabancı kuralında kulüplerin istediğini yaptı, üstelik yabancı sayısını 17’ye çıkardı.

Yönetimin dün yaptığı toplantının ardından yapılan açıklamada, 2022 2023 sezonunda, yabancı uyruklu futbolcu uygulamasının, geçen sezondaki gibi; sahada müsabakaya devam eden kadroda en fazla 14 yabancı uyruklu futbolcunun tescil edilerek A Takım ve Müsabaka İsim Listesinde bulundurulması uygulamasının devam etmesine; buna ilaveten kulüplerin 21 yaş ve altında olmaları koşulu ile, U14 milli takımı dâhil olmak üzere ülkesinin milli takımlarında en az 10 müsabakada oynamış 3 yabancı uyruklu futbolcu ile de sözleşme imzalayabilmelerine ve bu futbolcuları A Takım Listesine yazabilmelerine karar verildiği belirtildi. Kulüplerin, sahada müsabakaya devam eden kadroda aynı anda en fazla 8 yabancı uyruklu futbolcu bulundurmaları koşuluyla, müsabaka isim listesine en fazla 14 yabancı uyruklu futbolcu yazabilecekleri vurgulandı.

TFF 1. Lig’de ise yabancı uyruklu futbolcu uygulamasının, bir önceki sezondaki şekli ile uygulanarak, sözleşmesi devam eden futbolcular dahil 8 yabancı uyruklu futbolcunun tescil edilerek, lisans alabilmelerine, kulüplerin sahada müsabakaya devam eden kadroda aynı anda en fazla 5 yabancı uyruklu futbolcu bulundurmaları koşuluyla, müsabaka isim listesine en fazla 7 yabancı uyruklu futbolcu yazabilmelerine karar verildi.

KULÜPLER İÇİN ‘LİMİT’ AVANTAJI

TFF Yönetim Kurulu; harcama limitleri konusunda da Süper Lig takımlarına önemli avantaj sağladı.

2022-2023 sezonu için ilan edilecek Takım Harcama Limitlerindeki kabul edilebilir sapma oranını yüzde 40 olarak belirlendiği açıklandı. Ayrıca; “harcama limiti”nin hesaplama yönteminde de değişikliğe gitti, yüksek olan tutarların göz önüne alacağı dile getirildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.