Şırnaklı Aziz Amca, 10 yıldır rengarenk giyiniyor

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 28 yıl taksicilik yaptıktan sonra 5 yıl evvel emekli olan 75 yaşındaki Aziz Serim, 10 yıl evvel renkli giysiler giymeye karar verdi.

Cudi Mahallesi’ndeki konutunun dolabında sarı, turuncu, kırmızı, beyaz, bordo, yeşil ve mavi onlarca ekip elbise bulunduran Serim, bu renkleri yalnızca ekip elbiselerinde değil ayakkabıları ile kullandığı aksesuarlarında da tercih ediyor.

“Renkli adam”

Serim’in giysisinde tercih ettiği renk renk kadro elbise, kravat, ayakkabı, saat, kemer, tespih ve telefon kılıfından oluşan kıyafet kombinleri ilçe sakinlerinin beğenisini topluyor.

Tanıyanların kendisinden “Aziz Amca”, tanımayanların ise “renkli adam” olarak kelam ettiği Serim, ilçede gezerken vatandaşlardan büyük ilgi görüyor, hatıra fotoğraf çektirmek isteyenlerle de öz çekim yaptırıyor.

Farklı vilayetlerden ve yurt dışından düğün davetleri alıyor

Renkli kişiliğiyle tanınan Aziz Serim, düğünlerin ve dost meclislerinin de aranan yüzü.

Eğlencelerde halay başı olan Serim’e farklı vilayetlerden ve yurt dışından düğün davetleri geliyor.

“Zevkli bir beşerim, hoş giyinmeyi seviyorum”

Aziz Serim, AA muhabirine, taksicilik yaptıktan sonra emekli olduğunu, eşi ile birlikte ömrünü sürdürdüğünü söyledi.

Daha evvel daima siyah ya da koyu renk ekip elbise ve giysi tercih ettiğini tabir eden Serim, “Son 10 yıldır renkli giymeye karar verdim. Zevkli bir beşerim, hoş giyinmeyi seviyorum.” dedi.

Serim, giydiği renkteki ekip elbisesine uyumlu tespih, ayakkabı, telefon kılıfı ve saat de tercih ettiğini, sokakta gördüğü ilgiden memnuniyet duyduğunu lisana getirdi.

“Borçla katiyen almam”

Eşinin de renkli giyinmesi konusunda kendisini desteklediğini fakat ona zahmet vermemek için giysilerini kendisinin ütülediğini, sonraki gün giyeceği giysileri akşamdan hazırladığını anlatan Serim, “Param olduğunda hangi renk elbiseyi beğenirsem alıyorum, param olmadığında almıyorum. Borçla muhakkak almam. Renkli bir kişiliğim var ve giydiğim renkler de beni tabir ediyor. İstediğim renkleri genelde burada bulamıyorum, dışarıdan sipariş ediyorum.” diye konuştu.

Serim, aldığı kumaşlarla ilçedeki iki terzisine grup elbiselerini diktirdiğini, kimi günler 3 kadro elbise değiştirdiğini anlattı.

“Bir çiçekte bir rengi beğendiğimde kesinlikle yaptırıyorum”

Diktirdiği elbiseyi tıpkı gün giyindiğini belirten Serim, “Belki ölürüm, o zevki, heyecanı diğer güne ertelemiyorum. Birden fazla vakit istediğim renkleri burada bulamıyorum, internetten buluyorum. 3-4 ayakkabıyı İzmir’de yaptırdım. Bir sinemada bir renk kadro elbise yahut ayakkabı beğendiğim vakit fotoğrafını çekiyor, burada varsa alıyor yoksa sipariş veriyorum. Renkli kıyafetler hayatıma renk kattı. Bir çiçekte bir rengi beğendiğimde kesinlikle o renkten grup yaptırıyorum.” formunda konuştu.

 

Kahveye gitmiyor, sigara içmiyor

Serim, düğünlerde halayın başında oynadığını, Silopi ilçesine, Diyarbakır’a düğünlere gittiğini, Mersin’den ve Irak’tan da düğünler için davet aldığını ve birçoklarına katıldığını kaydetti.

Tanıyanların kendisine “Aziz Amca”, tanımayanların ise “renkli adam” dediğini lisana getiren Serim, kahveye gitmediğini, sigara kullanmadığını tüm şahsî masrafının bu giysiler olduğunu aktardı.

Aziz Serim, “Kendime yeterli bakıyorum ve bu renkli elbiselerden vazgeçmeyeceğim.” sözünü kullandı.

“Renkli elbiselerini zevkle dikiyorum”

Sütçü, Serim’in zevkli bir müşteri olduğunu lisana getirerek, “10 yıldır zevkine nazaran kumaşları getiriyor, ben de onun zevkine nazaran dikiyorum. Çok da mutlu kalıyor. Renkli elbiselerini zevkle dikiyorum. Aziz beyin getirdiği kumaşlar çok hoş oluyor. Bu türlü zevkli müşterileri çok seviyorum.” dedi.

“Cizre halkı çok seviyor”

Vatandaşlardan Mesut Nuhutçu, Aziz Serim’in renkli kişiliğiyle ilçenin rengi, düğünlerin ise vazgeçilmezi olduğunu söyledi.

Serim’in ilçede şık giyinmesi ile tanındığını anlatan Nuhutçu, “Cizre halkı onu çok seviyor ve sayıyor. Tespihi, ayakkabısı, saati daima tek renk. Yıllardır bu türlü giyinir. Bakımlı bir insan. Onun da zevki o renkli giysisi. Hoş ve şık giyindiğini düşünüyorum, takdir ediyorum.” dedi.

“İki gün birebir rengi üstünde görmeniz mümkün değil”

Mecit Çağırcı da Serim’in ilçenin renkli siması olduğunu lisana getirerek, “Özellikle tek tip giysisi ile tanınıyor. Her gün farklı bir renk giyinir. Düğünlerimizde çok da hoş oynar. Sempatik bir kişiliği var. Düğünlerin aranan bireyi pozisyonunda. Her düğüne çağrılır. İki gün tıpkı rengi üstünde görmeniz mümkün değil. Her gün kesinlikle farklı bir renk giyinir.” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.