‘Şirketlerin çıkarları ve hükümetlerin milliyetçi emelleri uğruna savaşa girmeye karşıyız’

İZMİR – Yunanistan, Kıbrıs ve Türkiye’den ekoloji örgütlerinin temsil edildiği “Don’t Dig/Kazma Bırak/Μας Σκάβουν τον Λάκκο” kampanyası, dünya genelindeki savaşlara ve ekolojik yıkıma ait yazılı açıklama yaptı. Son aylarda Türkiye-Yunanistan bağlantılarında tansiyonun tekrar tırmandığına şahit olunduğu belirtilen açıklamada, her iki ülkenin de bir yandan BM’ye şikâyet içerikli mektuplar gönderdiği, başka yandan silahlanma yarışına devam ettiği tabir edildi.

İki yönetici sınıf ortasındaki hakimiyet çabasının uzun müddettir devam ettiği de tabir edilen açıklamada, Türkiye bağımsız bir bölgesel rol oynamaya çalışırken, Yunanistan’ın ise Batı ittifakının bekçisi olarak tepeye çıkmak istediği lisana getirildi.

‘HER İKİ HÜKÜMET DE YENİ SİLAH ALIMLARI YAPIYOR’

Ayrıca Türkiye’deki derin ekonomik kriz ve yaklaşan seçimlerin AK Parti hükümetini milliyetçilik kartını oynamaya yönelttiğine dikkat çekilen açıklamada, “Her iki hükümet de daima bir ekonomik yıkıma neden olan yarışta yeni silah alımları yapıyorlar. Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs halkları yeni bir ekonomik krizin ve enflasyonun tesirinden muzdaripken, Türk hükümeti askeri harcamalarında %15’lik bir artış açıkladı ve NATO doruğundaki kirli pazarlık sonrası artık ABD’den F-16 jetleri satın alabilecek. Yunanistan yeni bir borç krizi tehlikesiyle karşı karşıya, fakat birebir vakitte GSYİH’sının %2,8’ini askeri harcamalara harcıyor, NATO’da bu oran ABD’den sonra geliyor” denildi.

‘DEV GÜÇ ŞİRKETLERİNİN ÇIKARLARI VE HÜKÜMETLERİN REKABETÇİ EMELLERİ UĞRUNA SAVAŞA GİRMEYE KARŞIYIZ’

Ukrayna’da süren savaşın ise güç krizini şiddetlendirdiği belirtilen açıklamada, “Petrol, gaz ve elektrik fiyatları artarken, dev güç şirketleri büyük karlar elde etmeye devam ediyor ve bedelini de halklarımız ödüyor” sözleri kullanıldı. EastMed boru sınırının geleceğinin hala belirsizliğini koruduğuna dikkat çekilen açıklamada, Kazma Bırak kampanyası dev güç şirketlerinin çıkarları ve hükümetlerin rekabetçi tavrına karşı çaba davetinde bulundu. Açıklamada şu sözlere yer verildi;

“Kazma Birak/Μας Σκάβουν τον Λάκκο” kampanyası olarak bizler, güç krizinin tetiklediği fosil yakıtlara dönüş siyasetlerinin özünde aslında yetersiz olan + 1.5 °C’lik Paris Mutabakatı amacına ulaşmak için her türlü manalı teşebbüsü sona erdirdiğine inanıyoruz. Aslında “yeşil geçiş”ten bahsederken tek umursadıkları kârları olan kapitalistlerin ve hükümetlerin ikiyüzlülüğü gözler önüne serilmiş oldu. Kömür, petrol, gaz ve nükleer yoluyla güç üretimine tam dönüş, daha fazla çevresel felaket, iklim değişikliğinin hızlanması ve cinslerin yok olması manasına geliyor. Dev güç şirketlerinin çıkarları yahut hükümetlerimizin rekabetçi milliyetçi emelleri uğruna savaşa girmeye karşı tüm gücümüzle çaba edeceğimizi söz ediyoruz”

KAZMA BIRAK KAMPANYASI NEDİR?

Kazma Bırak kampanyası Karadeniz ve Doğu Akdeniz’de fosil yakıt arama çalışmalarına karşı, Eylül 2020’de başlatıldı. Barış ve iklim adaleti vurgusuyla yapılan davet metnine kısa mühlet cevap gelen kampanya başta Yunanistan, Kıbrıs ve Türkiye olmak üzere 70 imzacı ekoloji örgütü tarafından sahiplenildi. Kampanya hala kişisel ve kurumsal imzacılara açık.

Kampanyaya şu adresten ulaşılabilir: https://www.kazmabirak.org/imzalar (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.