Saadet Partisi’nden Atatürk Havalimanı açıklaması: Endişeleniyoruz

Saadet Partisi İstanbul Vilayet Lideri Ömer Faruk Yazıcı, “Atatürk Havalimanı yapıları ve alanlarının evvel hastaneye sonra da parka çevrilme ismi altında yok edilerek ranta hizmet etme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Atılan adımlardan ötürü Atatürk Havalimanı’nın geleceği için endişeleniyoruz!” açıklamasında bulundu.

Saadet Partisi İstanbul Vilayet Lideri Ömer Faruk Yazıcı, Atatürk Havalimanı’nda başlatılan yıkımla ilgili açıklamada bulundu.

Havalimanlarının çok büyük yatırım ve kentsel alan ile inşa edilebilen projeler olduğunu, savaşlarda bile düşmanların birinci evvel havalimanlarını ve stratejik ehemmiyete sahip köprüleri bombaladığını vurgulayan Yazıcı, şöyle konuştu:

* “Havalimanları her şeyden öte bir ulusal güvenlik sorunudur. Havacılık tarihimizin izlerini ve anılarını taşıyan, çağdaş mimarlığın en kıymetli kamu yapılarından biri sayılan, uçuşlar için hava şartları çok düzgün olan, ulaşım sorunu bulunmayan Atatürk Havalimanı yapıları ve alanlarının evvel hastaneye sonra da parka çevrilme ismi altında yok edilerek ranta hizmet etme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Her seçim devrinde kaldırım sök kaldırım yap zihniyetinin bina yık bina yapa dönüştüğüne üzülerek şahit oluyoruz.”

“ATATÜRK HAVALİMANI’NIN GELECEĞİ İÇİN ENDİŞELENİYORUZ”

“Mesele ağaç kesip beton yapmak da değil, betonu yıkıp ağaç dikmek de değil!” diyen Yazıcı, kelamlarına şöyle devam etti:

* “Mesele ulusal serveti israf etmeden, sürdürülebilirlik gayelerine uygun, yapılı etrafın kıymetlerini koruyarak projeler geliştirmektir. Dünya genelinde havalimanlarını tekrar işlevlendirme projesi yapılırken pistlerine dokunulmayan havalimanlarından Berlin-Tempelhof’un kamusal parka, Hamburg-Oldenburg’un kamuya güç sağlayan bir güneş tarlasına, Paris-Le Bourget’nin kamusal expo fuar alanına dönüşürken pistleri kırılan havalimanlarından Atina-Ellinikon ve Hong Kong-Kai Tak’nın otel-konut üzere gayrimenkul yatırımlarına dönüştüğünü görüyor ve atılan adımlardan ötürü Atatürk Havalimanı’nın geleceği için endişeleniyoruz!

* 2019 yılında ‘Millet Bahçesi’ olacağı ilan edilen Ataşehir’deki 300 bin metrekarelik arazinin imar planının değiştirilip yapılaşmaya açılmasından sonra ‘Millet Bahçesi’ yapılmaya hazırlanılan Atatürk Havalimanı’nın da benzeri bir durumla karşı karşıya kalmasını istemiyoruz. Cumhurbaşkanı’nın verdiği kelamlara sadık kalınmasını bunun için de öncelikle Atatürk Havalimanı pistlerini iş makineleri ile kırıp tüm altyapıyı moloza çevirmek yerine vaat edilenlere uygun davranılarak makul projeler geliştirilmesini bekliyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.