Rusya ekipmanlarına el koydu! OneWeb 230 milyon dolar ziyana uğradığını açıkladı

İngiltere merkezli uydu şirketi OneWeb, bu yılın başlarında bir Rus tesisinden planlanan fırlatmaların iptal edilmesinin akabinde 230 milyon dolar ziyana uğradığını açıkladı.

Kısmen İngiltere hükümetine ilişkin olan şirket, dünyanın en uzak bölgelerine yüksek süratte internet sunmak için 650 uydu ile Alçak Dünya Yörüngesi’nde (LEO) takımyıldızı inşa ediyor.

OneWeb, Kazakistan’da Rusya tarafından işletilen Baykonur Uzay Üssü’nden uydular fırlatıyordu. Lakin bu yılın başlarında Ukrayna’nın işgalinden sonra şirket, Rusya denetimindeki bu tesisten uydu fırlatma operasyonlarını durdurma kararı almıştı.

RUSYA ONEWEB’İN EKİPMANLARINA EL KOYDU

Rus uzay ajansı Roscomos, teknolojinin Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde ülkeye karşı askeri emellerle kullanılmayacağına dair OneWeb’den garanti talep etmişti.  Lakin Rusya bu talebin akabinde Baikonur’da bırakılan ekipmanlara el koydu. Bu da şirkete 230 milyon dolar ziyan ettirdi.

ONEWEB DAHA EVVEL İFLASTAN KURTARILMIŞTI

Şirket, 2020’de iflasla karşı karşıya kalmıştı. Bunun üzerine Hindistan telekom şirketi Bharti Airtel ve İşletme, Güç ve Endüstriyel Strateji Bakanlığı tarafından şirket devralınarak OneWeb iflastan kurtarıldı.

Bu devralmadan sonra İngiltere hükümeti şirketin üçte birine sahip oldu 400 milyon sterlin yatırım yaptı.

Bu yılın başlarında OneWeb, Eutelsat ile birleşme kararı almıştı. 230 milyonluk zararın şirketin operasyonlarına nasıl bir tesirinin olacağı şimdi bilinmiyor.

KAYNAK: TECHRADAR, HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.