Protestolarla sarsılan Sri Lanka’da süreksiz devlet lideri yeni önder seçildi

Sri Lanka Parlamentosu’nda ülkenin yeni devlet liderini belirleyen oylama sonuçlandı.

Çin Global Televizyon Ağının (CGTN) haberine nazaran, ekonomik kriz nedeniyle protestoların yaşandığı ülkede 225 parlamento üyesi yeni devlet liderini belirlemek için oy kullandı. Parlamento, protestolar sonucu ülkeden kaçarak istifa eden ve Singapur’da bulunan 8. Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın yerine gelecek ismi belirledi. Seçimlerde süreksiz Devlet Lideri Ranil Wickremesinghe’nin seçildiği açıklandı.

Muhalefetin önde gelen isimlerinden eski Bakan ve Hükümet Sözcüsü Dullas Alahapperuma güçlü adaylar ortasında yer almıştı. Ana muhalefet partisi Samagi Jana Balawegaya’nın başkanı Sajith Premadasa dün adaylıktan çekilerek Alahapperuma’ya dayanak vereceğini duyurmuştu.

PROTESTOCULAR HUZURSUZ

Başkent Kolombo’dan bildiren El Cezire muhabiri Minelle Fernandez ise bugün protestocular ortasında Rajapaksa ailesiyle yakın alakaları olan Wickremesinghe’nin seçilmesi nedeniyle huzursuzluk olduğunu belirtti. Habere nazaran, Fernandez “Pek çok protestocu, Rajapaksa istifa etse bile ailesinin burada hâlâ çok tesirli olduğuna inanıyor” izlenimine yer verdi.

Sri Lanka’da 18 Temmuz’da OHAL ilan edildiği duyurulmuştu. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.