Prof. Dr. Şenol Babuşçu gelen paranın ölçüsünü ve geldiği ülkeleri açıkladı

Türkiye’ye Rusya’dan 15 milyar dolar, Suudi Arabistan’dan 20 milyar dolar geldiğine ait tezler gündemdeki yerini korurken ZiraatBankası eski Genel Müdür Yardımcısı Başşehir Üniversitesi Memleketler arası Finans ve Bankacılık Kısım Lideri Prof. Dr. Şenol Babuşcu, gelen paranın ölçüsünü ve geldiği ülkeleri açıkladı.

“Seçime kadar 100 milyar dolara gereksinim var”

Prof. Dr. Şenol Babuşcu, Türkiye’ye Rusya ve Ukrayna’dan para geldiğini belirterek, son 15 günde rezervlerdeki artışın 6-7 milyar doları bulduğunu söyledi. Gazete Durum’dan Deniz Dalgıç’ın haberine nazaran Babuşcu “Seçime 10 ay var. Her ay dövize müdahale ve döviz istikrarı için 10 milyar dolar kaynak gerekiyor. Bu da toplam 100 milyar dolar yapar. Ancak 60-70 milyar dolar da olsa seçime kadar kazasız belasız gidilebilir” diye konuştu.

Babuşcu şunları söyledi: “Son 15 gündür rezervlerdeki artış 6-7 milyar dolar ortasında. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, haftada 3 milyar dolar geleceğini söylemişti. Birkaç hafta daha devam edecek. 2-3 milyar dolar daha gelecek. Rusya ve Ukrayna’dan geldiğini düşünüyorum. Muhtemelen Rusya.

“Bu para AK Parti’ye avantaj yaratır”

Türkiye’nin seçime kadar asgarî 50, azamî 100 milyar dolar civarında bir paraya muhtaçlığı var. Seçime 10 ay var. Her ay dövize müdahale ve döviz istikrarı için 10 milyar dolar kaynak gerekiyor. Toplam 100 milyar dolar yapıyor lakin 60-70 milyar dolar da olsa seçime kadar kazasız belasız gidilebilir. Bu da AK Parti için seçimde bir avantaj yaratır.

Vatandaşa yararı olmaz yalnızca kur istikrarı sağlanır

Vatandaşa bir yararı olacağını sanmıyorum. Yalnızca kurları istikrarda tutup enflasyonun artış suratının yavaşlamasını sağlayabilir.

Güven gerekiyor. İtimadı de sağlayabilecek bir yol yok. Bence Arap ülkeleriyle SWAP muahedeleri deneyecekler ya da milletlerarası finans piyasalarından borç bulacaklar. Arap ülkeleri vermemekte direnebilirler. Memleketler arası piyasalardan borç bulsalar bile maliyeti yüksek olur.”

“Firmalara yüzde 14.75’ten kredi muslukları açıldı”

Öte yandan Babuşçu, son günlerde endüstrici ile hükümet ortasında çıkan kredi verilmiyor krizine ait de bir bildiri paylaştı. Babşçu Tweitter’daki iletisinde “Kamu bankaları firma ortaklarının KKMH’ını teminat alarak, firmalara 12 ay vadeli, yıllık yüzde 14.75 faizli kredi kullandırmaya başladı” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.