Öğretmenlik mezunu bakıcılar aranıyor!

, “Öğretmenlik Mezunu’ çocuk bakıcısı ilanları vermeye başladı. “Yatılı çocuk bakıcısı öğretmen aranıyor” başlığıyla ilanlar yayınlandı.

İnşaat personelliği, garsonluk, kasiyerlik derken artık de “Yatılı çocuk bakıcısı öğretmen aranıyor” diye ilanlar veriliyor. Öğretmenlere, çocuk bakıcılığı için aylık 7 bin 500 lira maaş teklif edildi.

UTANDIRAN İLANLAR

Geçinmek için garsonluk, kasiyerlik, inşaat personelliği derken artık de hem atanamayan öğretmenler hem de vatandaşlar, “Öğretmenlik Mezunu’ çocuk bakıcısı ilanları vermeye başladı. “Yatılı çocuk bakıcısı öğretmen aranıyor” başlığıyla ilanlar yayınlandı.

MAAŞ 7 BİN 500 LİRA

“İlkokul 2. sınıfa giden çocuğumun okula gönderilmesi, yemek, paklık yapılması için öğretmenlik mezunu, teknolojiyle ortası güzel, tercihen İngilizce bilen” diye kurallar sıralandı. Haftada 6 gün 24 saat çalışacak öğretmene İngilizce biliyorsa aylık 8 bin 500 lira, bilmiyorsa 7 bin 500 lira maaş verilecek.

4 Üniversite diploması var bakıcılık arıyor

■ B.A (29): Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih, Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi, İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi lisans, Anadolu Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum. İngilizce biliyorum. Öğretmenim, işsizim. Bebek bakıcılığı işi arıyorum.”

■ E.H (26): “İlkokulda 2 yıl vekil öğretmenlik yaptım. Atanamadığım için artık çocuk bakıcılığı yapmak için iş arıyorum. İşe alındığım meskende, çocukların derslerine yardım da ederim.”

“Bakıcılık yoksa çaycılık yaparım”

■ G.D (29): “Türk Lisanı ve Edebiyatı mezunuyum. 2 yıl sınıf ve 1 yıl Türkçe öğretmenliği yaptım. Çocuk, hasta, yaşlı bakımı, ofis asistanı, çay servisi yahut paklık elemanı olarak çalışabilirim.”

■ C.Ö (25): “Öğretmenlik mezunuyum. 4 yıl öğretmenlik yaptım. A-2 düzeyinde İngilizce biliyorum. Geçinmek için bebek bakıcılığı işi için ilan verdim. Ben değil, Ulusal Eğitim Bakanlığı utansın.”

Eğitim Sen Genel Lideri Prof. Dr. Nejla Şura:

“Utanç verici”

Eğitimin, bilimsel, laik, demokratik ve tüm yurttaşlara eşit kaidelerde yapılması kamusal bir sorumluluktur. MEB bu sorumluluğunu yerine getirmediği için toplum gözünde öğretmenlerimiz itibarsızlaştırıldı. Öğretmenler, geçinebilmek için her işi yapar hale getirildi. Öğretmenleri, bakıcılık yapmaya iten bu süreç çok önemli bir çürümüşlüktür. MEB ismine utanç verici. ”

Öğretmenin yeri sınıfıdır

Öğretmenin emeğini, şahsen MEB değersizleştirdi. Bir öğretmenin atanmama mağduriyetini, kimi aileler de kendi çocuğu lehine vicdansızca kullanıyor. Neyse ki; bebek bakıcılığı, çaycılık üzere işe alımda, öğretmenlerimizden bir de ‘uzman öğretmen’ dokümanı istememişler. Bakıcıların, çaycıların emeklerine hürmetimiz sonsuz lakin öğretmenin yeri sınıfıdır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.