Nebati’den enteresan dövize endeksli mevduat yorumu: Dar gelirliler hariç herkes kar ediyor

Hürriyet muharriri Abdulkadir Selvi, Ankara Kızılcahamam’da AK Parti’nin 30. İstişare ve Kıymetlendirme Toplantısı’nda sunum yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yaptığı sunuma ait ayrıntıları köşesine taşıdı. Nebati, döviz endeksli mevduat sistemine yönelik “Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor.” dedi.

2023 sonu için enflasyon maksadının yüzde 19,9 olduğunu söyleyen Nebati, “Biz bir yol ayrımına gittik. Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Yoksa enflasyonu düşürmek için çok sert önlemler alabilirdik” sözlerini kullandı.

Selvi, bakanın şu tabirleri kullandığını yazdı:

Dövizi düşürmek için yüksek faiz artışı yapabilirdik. Lakin o vakit üretim bundan olumsuz etkilenirdi. Biz bir yol ayrımına gittik. Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Yoksa enflasyonu düşürmek için çok sert önlemler alabilirdik. Yüksek faiz artışı yapardık. O vakit üretim dururdu. Kur muhafazalı TL’ye geçerek bir yandan doları frenledik. Başka yandan üretimi ve büyümeyi tercih ettik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor. Büyümeyi tercih ettiğimiz için büyüme sayıları uygun geliyor, büyüme istihdama da olumlu olarak yansıyor. Fakat biz dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik gelirlerini arttırıcı düzenlemeler yapıyoruz. Böylelikle onları enflasyonun karşısında müdafaaya çalışıyoruz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.