NASA’nın Mars seyahatiyle ilgili ayrıntılar muhakkak oldu

ASA, önümüzdeki yıllarda evvel Ay’a daha sonra da Mars’a astronot göndermek istiyor. NASA’nın Artemis ismini verdiği bu projede, SpaceX başta olmak üzere Avrupa Uzay Ajansı ve Japonya Uzay Ajansı üzere kurumlar yer alıyor.

NASA, Artemis’i uzun vadede Ay’da kalıcı yapılar için temel atmak, yerleşmek ve en sonunda Mars’a insan göndermek için bir adım olarak görüyor.

Yeni ayrıntılar belirli oldu

NASA’dan gelen yeni bir açıklamada, mürettebatlı Mars seyahatlerinin detayları netleştirildi. Açıklanan detaylara nazaran, uzay ajansı birinci etapta astronotların Mars’ta 30 gün kalmasını planlıyor.

Bu bir aylık mühlet içinde astronotları kızıl gezegene taşıyan uzay aracının, birebir vakitte mürettebata hayat olarak hizmet etmesi planlanıyor.

Mevcut teknolojiyle Mars’a insansız uzay seyahati en az 7 ay sürüyor. Beşerli seyahatte bu müddet 9 aya kadar çıkabilir.

Bu da Mars’a gidecek astronotların Dünya’yla bağını kıymetli ölçüde zayıf olacağı manasına geliyor. Bu nedenle astronotlara ömür alanı sunacak uzay aracının tasarımı büyük ehemmiyet kazanıyor.

İki astronot yörüngede kalacak

NASA’nın açıklamasına nazaran, 4 kişilik mürettebattan iki astronot Mars’ın yörüngesine yerleşecek bir uzay aracında kalacak. Öbür iki astronot ise 25 ton yükündeki bir iniş aracıyla gezegen yüzeyine inecek.

Vazife ertelenmişti

Asıl gayesi 2024 yılında aya beşerli iniş gerçekleştirmek olan Artemis vazifesi, finansal zorluklar nedeniyle 2025 yılına ertelendi.

NASA yöneticisi Bill Nelson, gereken kapsamlı maliyetleri karşılanmasına kâfi fon ayırmadıklarını söylemiş ve kabahati Kongre’ye atmıştı.

Öte yandan, NASA’nın iniş sistemi geliştirmek için Blue Origin yerine Elon Musk’ın SpaceX şirketini seçmesi, Jeff Bezos’un NASA’ya dava açmasına neden olmuştu. Dava süreci de Artemis programını geciktiren etkenler ortasında yer alıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.