Musk’tan Macron’a samimi itiraf: “Arabada uyudum”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Versailles’daki yıllık küresel kurumsal liderler zirvesinin yıldız konuğu hiç şüphesiz son yılların öne çıkan teknoloji liderlerinden biri olan Elon Musk’dı. Ancak Musk’ın görüşmeye tıraş olmadan ve dağınık saçlarıyla katılması dikkat çekti.

Musk’ın bu görünüşünün nedeni ise bir gece öncesinde katıldığı müzik festivaliydi.

51 yaşındaki Tesla, SpaceX ve Twitter patronu, Fransa’da yatırımı teşvik etmek için Macron’un Versailles’daki yıllık küresel kurumsal liderler zirvesinin konuğu olarak Élysée Sarayı’na davet edildi.

BİR GECE ÖNCE FESTİVALDEYDİ

Resmi oturumlardan önce bir araya gelen ikilinin yaptığı kısa konuşma ise dikkat çekti. Musk, Macron’a “Arabada uyumak zorunda kaldım” dedi. Başkan ise Musk’a “Tamam” diye yanıt verdi. Çünkü Elon Musk, bir müzik festivalinde dans ederken görüldüğü Meksika’dan yaptığı gece uçuşunun ardından Fransız liderle bir araya geldi.

Musk, Cabo San Lucas’ta bir elektronik müzik festivalinde dans ederken görüntülendikten sonra, Gulfstream G650 uçağıyla Fransa’ya gelmiş ve Tesla otomobillerinden oluşan bir konvoyla saraya gitmişti.

Macron, Fransa’yı yabancı yatırım için Avrupa’nın en önemli noktası haline getirme çabalarının bir parçası olarak Musk ve diğer iş insanlarıyla bir araya geldi. Bu zirve sırasında da Fransa lideri, ülkedeki 13 milyar Euro değerindeki yeni sanayi ve araştırma ve geliştirme yatırımını duyurdu.

Başkan, Fransa’nın yeşil endüstride ön sıralarda yer alması konusunda oldukça hevesli. Ve Tesla’nın Avrupa’daki ikinci dev fabrikasının yeri olmaya çalışıyor.

Macron ile görüşmesinin ardından Musk, “Bugün bir açıklama yok ama Başkan Macron, Fransız hükümetinden ve ne kadar misafirperver olduklarından çok etkilendim” dedi.

MACRON: “BİRLİKTE YAPACAK ÇOK ŞEYİMİZ VAR”

Macron, ise görüşmelerle ilgili şu şekilde bir tweet attı: “Fransa’nın çekiciliğinden ve elektrikli araç ve enerji sektörlerindeki önemli ilerlemeden bahsettik. Dijital regülasyondan da bahsettik. Birlikte yapacak çok şeyimiz var.”

Maliye Bakanı Bruno Le Maire ise Fransa’da bir Tesla fabrikasının yakında kurulup kurulmayacağı ile ilgili konuşmayı reddederek, “Bu tartışmaların başarılı olmasını istiyorsak, gizli kalmaları bizim için daha iyi” dedi.

Zirve sırasında Macron’a sert eleştiriler de geldi. Macron, artan enflasyonla geçimini sağlamakta zorlanan Fransız halkının içinde bulunduğu kötü durumu görmezden gelmekle ve milyarderlerle aylaklık etmekle suçlandı. Ayrıca Macron, emeklilik yaşını iki yıl daha uzattığı için de halktan tepkiler almaya da devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir