Muhammed bin Zayed, BAE’nin yeni Devlet Lideri oldu

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Ajansı WAM, bugün toplanan Federal Yüksek Kurulu’nun yeni devlet liderini seçtiğini duyurdu.

WAM, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el-Nehyan’ın, ağabeyi Pir Halife bin Zayed el-Nehyan’ın vefatının akabinde BAE’nin yeni Devlet Lideri olduğunu duyurdu.

ARTIK RESMEN LİDER

el-Nahyan’ın yıllardır devam eden rahatsızlıklarından ötürü, BAE’yi fiili olarak Zayed yönetiyordu. Bu gelişmeyle Zayed, artık resmi olarak BAE Devlet Lideri olmuş oldu.

EL MEKTUM’DAN ZAYED’E BAĞIMLILIK YEMİNİ

BAE’deki değerli figürlerden olan ve başa geçebileceği konuşulan Muhammed bin Raşid el-Mektum da toplumsal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımda; Bin Zayed’e bağlılık kelamı verdi:

“Kardeşim Muhammed bin Zayed’i, önder olarak tanıyorduk. O’na lider oluşuna biat ettik.”

ERDOĞAN BAE’YE GİDECEK

el-Nehyan’ın mevti sonrası BAE’de ulusal yas ilan edilirken; bayraklar 40 gün müddetle yarıya indirilmişti. Ayrıyeten; ülkede bütün devlet dairelerinin 3 gün boyunca kapalı olacağı duyurulmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün cuma namazı çıkışında yaptığı açıklamada; BAE’ye taziyelerini ileterek; el-Nehyan’ın vefatı için bu ülkeye taziye ziyaretinde bulunacaklarını söylemişti:

“Uzun müddettir rahatsızlığı vardı, bugün de Rahmet-i Rahman’a kavuştu. Allah rahmet eylesin. Taziye için 3 gün sürecek bir ziyarette bulunacağız.”

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.