Mahmut Özer: Köylerde öğrenci sayısına bakılmaksızın ilkokul açılabilecek

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Sakarya’da çeşitli temaslarda bulundu.

Bakan Özer, Adapazarı ilçesi Hacıramazanlar Mahallesi’nde bulunan Hacıramazanlar Köy Hayat Merkezi’nin açılış merasimine katıldı.

Özer, Sakarya’nın eğitimde kıymetli aralar aldığını, değerli muvaffakiyet öyküleri ürettiğini söyledi.

“Salgından sonra beşerler köylerine dönmeye başladı”

Bakanlık olarak kentteki bu muvaffakiyet kıssasını daha yükseklere çıkarabilmek için tüm Sakaryalıların hizmetinde olacaklarını vurgulayan Özer, Bakanlığın kentte birçok proje başlattığını, bunlardan en kıymetlilerden birinin bugün açılışını yapacaklarını kaydetti.

Öğrencilerin, vilayetlerde yaşanan göçlerden etkilenmemesi için taşımalı eğitim sisteminin uygulandığını aktaran Özer, salgının ortaya çıkmasının akabinde insanların köylerine, ilçelerine dönmeye başladığını belirtti.

Tarım ve hayvancılık vurgusu

Vatandaşların, büyükşehirlerden daha küçük kentlere döndüğünü gördüklerini lisana getirerek, şöyle devam etti:

“Aynı vakitte kritik bir süreç daha yaşadık. Tarım ve hayvancılık ülkeler nezdinde çok fazla prestij görmezken, bilhassa son zamanlardaki besin tedarik zincirlerinde yaşanan milletlerarası problemler, tarım ve hayvancılığı da motamot güç kadar kritik bir bölüm haline dönüştürdü.


“Her köyde öğrenci sayısına bakılmaksızın ilkokul açılabilecek”

Bakanlık olarak bu iki süreci birleştirerek, dedik ki köylerimizde atıl duran, kapalı duran okullarımızı süratli bir biçimde revize ederek, onarımını gerçekleştirerek vatandaşlarımızın hizmetine sunalım.

Bunun için birinci adımı, köy ilkokullarının açılmasıyla ilgili öğrenci sayısını ortadan kaldırarak, yönetmelik değişikliği yaparak gerçekleştirdik. Şu anda istenilen her köyde öğrenci sayısına bakılmaksızın ilkokul açılabilecek. İkinci adımı, köylerde anaokulu açmak için gerekli 10 olan öğrenci sayısını 5’e düşürerek gerçekleştirdik.


“3 bin 200 farklı kursu ayaklarınıza getireceğiz”

Sadece bu adımımızla 1800 köyümüzde yaklaşık 20 bin yavrumuz anaokullarıyla buluştu. İlkokul ve anaokulu gereksinimi yoksa o köye ömür merkezleri, halk eğitim merkezleri kuralım istedik. Ne yapalım halk eğitim merkezlerinde?

Bu bölgede yaşayan vatandaşlarımız, ne istiyorlarsa tarımdan hayvancılığa kadar yaklaşık 3 bin 200 farklı kursu, ilçeye gitmeden ayaklarınıza getirip burada hizmet vereceğiz.”


“1000 köy hayat merkezini vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız”

Sembolik olarak Samsun’dan başlattıkları projenin yararlarına değinen Özer, “Türkiye’nin her noktasında atıl duran yaklaşık 6 bin 900 köy okulunu süratli bir formda revize ederek, restore ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. 12 Eylül’e kadar Türkiye’de 1000 köy ömür merkezini vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.

İnşallah yıl sonuna kadar da atıl duran tüm köy okullarını vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Tahminen burada uzun yıllar öğretmenlik yapan, yöneticilik yapan büyüklerimiz, torunlarıyla birlikte buraya gelecekler.” sözlerini kullandı.

“Köy hayat merkezleri projesini önemsiyoruz”

Köy hayat merkezleri projesini çok önemsediklerini aktaran Özer, “İnşallah bu bir başlangıç. Yarın bir gün tüm vilayetlerimizde bayan kooperatiflerini de köy ömür merkezlerinin içine dahil edeceğiz. Bu mütevazı başlangıçlar, orijinal öykülerin, ülkemizin kalkınma atılımında çok kıymetli boşlukları dolduracak.” dedi.

AA’nın haberine nazaran, açılış kurdelesinin kesilmesinin akabinde Bakan Özer ve beraberindekiler, merkezde incelemelerde bulundu.

Merkezdeki öğretmen, öğrenci, bayan kursiyerlerle sohbet eden Bakan Özer, kendisine ikram edilen yöresel lezzetlerden tattı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.