Kriptoda tasa sürüyor

Kripto varlık piyasasında Terra’nın yarattığı sabitkoin kaygısı yeni haberlerle büyüyor. Terra’nın akabinde bir öbür sabitkoin DEI de 1 doların altına geriledi. Coingecko bilgilerine nazaran yaklaşık olarak 63,5 milyon dolarlık hacmi bulunan DEI 60 sentin altına kadar geriledi. DEI’yi çıkaran Deus Finance dolar çıpasına tekrar kavuşmak için çalışmalar yapıldığını belirtti.

Bloomberg HT’nin haberine nazaran, kripto varlık piyasasının en tanınan sabitkoini Tether’de ise hacim kaybı dikkat çekiyor. Yatırımcılar geçen hafta Tether’den 7 milyar dolar çekti. CryptoCompare bilgilerine nazaran 12 Mayıs’tan bu yana Tether’in piyasa bedeli yüzde 9 düşüşle 76 milyar dolara geriledi.

“RİSKLERİ GERÇEK ÖMÜRDE GÖRDÜK” 

Yellen, ödeme sistemini daha süratli ve verimli hale getirmeye yönelik potansiyel olduğunu lakin risklere karşı düzenleyici bir çerçeveye muhtaçlık duyulduğunu vurguladı.

Sabitkoin Terra’nın düşüşüne işaret eden Yellen, “Riskleri gerçek ömürde gördük” dedi.

Yellen, sabitkoinlerin risklerinin şimdi sistemik tehdit ölçeğinde olmadığını belirterek “Bunu bu ölçekte finansal istikrar için gerçek bir tehdit olarak nitelendirmezdim lakin çok süratli büyüyorlar ve yüzyıllardır banka kaçışlarıyla kontaklı bildiğimiz cinste riskler sunuyorlar” diye konuştu.

Janet Yellen, Merkez Bankası Dijital Para Ünitesinin (CBDC) sabitkoinlerin yaygınlaşmasını azaltabileceğini lisana getirdi.

Yatırımcılar, yüksek enflasyonun yarattığı elverişsiz ortam nedeniyle riskli varlıklardan kaçarken kripto para piyasasında kan kaybı başladı.

Sabitkoinler kripto para piyasasının kıymetli bir modülü olarak öne çıkarken 4’üncü en büyük sabitkoin Terra’da yaşanan düşüş sabitkoinlere ait kaygıları artırdı.

Bağlantılı tokenler UST ve LUNA, 7 Mayıs’tan bu yana sert düşüş gösterdi. LUNA, birkaç gün içinde 80 dolardan sıfıra yaklaşırken UST bir doların altına geriledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.