Kripto para piyasasında 100 milyar dolar silindi

Kripto para birimlerinde düşüşler kaldığı yerden devam ediyor. Cuma günü 21 bin 800 doların üzerinde hareket eden Bitcoin, saat 17.00’de gerçekleşen kritik gelişme sonrası sert düşüşe geçti.

Geçtiğimiz haftalarda 25 bin doları test eden lakin burada kalıcılığını sağlayamayan başkan coin yine düşüş istikametli harekete yönelmişti. Cuma günü ise kripto para piyasasında satışlar derinleşti. 

BİTCOİN KRİTİK EŞİĞİN ALTINA SARKTI 

Lider coin cuma günü yüzde 6.7 oranında gerileyerek 20 bin 107 dolara kadar geriledi. Cumartesi günü ise aşağı istikametli hareketini sürdüren Bitcoin, 20 bin dolar olan ruhsal eşiğin altına sarktı. Bitcoin, 19 bin 800 dolara kadar geriledi. 

PİYASADAN 100 MİLYAR DOLAR SİLİNDİ 

Cuma günü 1.026 trilyon dolar düzeyinde hareket eden kripto paraların toplam sermaye bedeli süratle düşüşe geçti. Bilhassa Bitcoin ve Ethereum gibi yüksek hacimli dijital varlıkların gerileme göstermesiyle birlikte kripto paraların geneli kırmızıya büründü. 

Dijital varlıkların toplam sermaye bedeli 1 trilyon dolar düzeyinin altına sarktı. Cumartesi günü 928 milyar dolar seviyesine kadar gerileyen dijital varlıklarda 2 günlük vakit dilimi içerisinde 100 milyar dolar buhar oldu. Pekala piyasada gerçekleşen sert düşüşün sebebi ne? 

137 BİN BİTCOİN PİYASAYA SÜRÜLECEK İDDİASI 

Kripto para piyasalarının birinci kıymetli borsalarından Mt. Gox, 2010 yılında kurulduktan sonra 2014’te tarihi bir hack olayıyla karşı karşıya kaldı. Kelam konusu hücum sonrasında 850 bin Bitcoin çalındı ve borsa iflas bayrağını çekti.  

Binlerce mağdurun olduğu borsada hack skandalı sebebiyle birçok mahkeme görüldü ve mahkeme süreçlerinden birinde Mt. Gox borsasında unutulmuş soğuk cüzdanda 200 bin adet Bitcoin olduğu tespit edildi. 

Sosyal medya ve çeşitli mecralarda Mt. Gox borsasının 137 bin adet Bitcoin’i bugün prestijiyle alacaklılara dağıtacağına yönelik savlar kripto para piyasasındaki düşüşe öncülük ediyor. 

POWELL KRİPTO PARALARI ALTÜST ETTİ 

25-27 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilen Jackson Hole Sempozyumu piyasaların odağındaydı. Cuma günü saat 17.00’de ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, Jackson Hole’da piyasalara değerli iletiler verdi.  

Faiz artışlarının iktisat için “acı verici” olabileceği ikazını yapan Powell, yüksek faiz, yavaşlayan büyüme ve ölçülü istihdamın enflasyonu düşüreceğini lakin hanehalkının biraz zorluk çekeceğini söyledi.

Ayrıca Powell eylül ayındaki faiz artışının boyutunun büsbütün bilgilere bağlı olacağını belirtti. Enflasyon oranlarını süratli bir biçimde düşürmek için agresif faiz artışı yapacaklarının sinyalini veren Powell yaptığı açıklamalarla kripto para piyasasını altüst etti. 

KRİPTO PARALAR VE PAY PİYASALARINDA ANİ DÜŞÜŞ 

Kritik gelişme sonrası riskli varlıklarda satış baskısı hızlandı. Kripto paralar ve pay piyasalarında ani düşüşler görüldü. 

BİR GÜNDE YÜZDE 12’DEN FAZLA PAHA KAYBETTİ

ABD borsalarında endeksler yüzde 3’ün üzerinde gerileme kaydederken, kripto para ünitelerinde ise sert düşüşler görüldü. En yüksek hacimli ikinci dijital varlık olan Ethereum yüzde 12’den fazla bedel kaybetti. Ethereum cuma günü bin 700 dolar düzeylerinden bin 486 dolara kadar geriledi. 

Cumartesi günü de düşüşünü sürdüren Ethereum bin 447 doları görerek 1 ayın en düşük düzeyini test etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.