Kremlin: İstifa eden Rus diplomat artık karşımızda

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, istifa eden Rus diplomat ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Bay Bondarev, artık yanımızda değil karşımızda” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya taarruzlarının akabinde birçok Rus diplomat savaşa karşı olduklarını göstermek için misyonlarından istifa ederken, Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) ofisinde çalışan Boris Bondarev de istifa ettiğini açıkladı. İstifanın akabinde Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov’dan açıklama geldi.

Bondarev’in aldığı halden sonra misyondan alındığını hatırlatan Peskov, “Bay Bondarev, artık yanımızda değil karşımızda” dedi.

Rus devlet adamlarının Ukrayna’nın doğusundaki Donbas Bölgesi’ni ziyaret edip etmeyeceğine ait de konuşan Peskov, “Donbas’ı herkes farklı planlar dahilinde ziyaret edebilir lakin bu gayeye ve gereksinime nazaran olmalı. Bunlar boş ziyaretler olmamalı” sözlerini kullandı.

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Lideri Dimitri Rogozin’in, Japonya ile tartışmalı Kuril Adaları’na Rusça isim verme teklifini de kıymetlendiren Peskov, “Tabii ki yerelde bu üzere bir teşebbüs memnuniyetle karşılanır” diyerek öneriyi destekledi.

Güney Osetya’da, Rusya’ya iştirak için teşebbüste bulunulan halk referandumuyla ilgili kendi uğraşlarının bulunmadığından bahseden Peskov, “Anladığımıza nazaran referandum Güney Osetya’nın Rusya ile birleşmesine yönelik türel maksatla gerçekleşiyor. Rus tarafı bu hususta bir adım atmadı yahut planlamadı” diye konuştu.,

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.