İsviçre’de güç kıtlığı yaşanırsa tasarruf önlemlerine uymayanlar mahpusa girecek

Blick gazetesinde yer alan haberde, kış mevsiminde kâfi ölçüde doğal gaz bulunmaması durumunda doğal gaz ile ısıtılan meskenlerde odaların ısı düzeyinin 19 derece, sıcak su düzeyinin ise 60 dereceyle sonlandırılacağı kaydedildi.

Bu durumda elektrikli sobaların da kullanımının yasaklanacağı, meskenlerdeki sauna ve yüzme havuzlarının soğuk tutulacağı belirtildi.

Enerji derdinin acil duruma gelmesi halinde hükümetin öngördüğü tasarruf önlemlerine uymayanların 3 yıla kadar mahpus cezası yahut para cezasıyla cezalandırılabileceği vurgulandı.

Konuya ait basına konuşan İsviçre’nin eski Konfederasyon Lideri ve mevcut İktisat Bakanı Guy Parmelin, tasarruf önlemlerinin polis tarafından denetlenmesi ihtimali hakkında, “Biz polis devleti değiliz. Önlemlerin denetimi için polis her meskene girmeyecek lakin seçilen birtakım noktalar teftiş edilecek.” tabirlerini kullandı.

Enerji krizi CERN’in çalışmalarını da durdurabilir

Öte yandan İsviçre’deki güç krizinin, ülkede faaliyet gösteren Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ndeki (CERN) deneylerin durmasına yol açabileceği belirtildi.

Wall Street Journal gazetesine konuşan CERN’in güç idaresi sorumlusu Serge Claudet, ülkede elektrik derdinin krize evirilmesi halinde, merkezdeki mevcut deney faaliyetlerinin bir müddetliğine durdurulmasına dair plan taslağı hazırladıklarını açıkladı.

Claudet, “Sistemin istikrarı en büyük kaygımızdır. Bu hususta atacağımız adımlar, kendi bölgemizde elektrik kesintilerini önleyebilir.” dedi.

İsviçre’nin Cenevre kentinin Fransa hududu yakınlarında yer alan CERN, deney çalışmalarının ağırlaştığı sırada 200 megavat elektrik tüketiyor.

Doğadaki dört temel kuvvetin dışında yeni bir kuvvet arama çalışmalarını sürdürmek için inşa edilen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) da CERN’de çalıştırılıyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.