İran: Nükleer muahede için daha güçlü bir metne gereksinimimiz var

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, ABD’nin nükleer mutabakata geri dönüş için sunduğu metni inceleme sürecinin devam ettiğini belirterek, “Eğer ABD gerçekçi olur ve var olan metni daha da güçlendirirse muahedeye varma ihtimalimiz uzak değil” dedi.

Rusya’ya ziyaret gerçekleştiren İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, başşehir Moskova’da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile ortak basın toplantısı düzenledi. Nükleer müzakerelere ait konuşan İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, “Viyana’da uzun soluklu müzakereler yapıldı. Gayemiz âlâ, güçlü ve istikrarlı bir mutabakata varmak. ABD tarafının gerçekçiliği ile yeterli bir muahedeye varmayı umuyoruz” dedi.

Nükleer muahede için daha güçlü bir metne gereksinim duyduklarını vurgulayan Abdullahiyan, ABD’nin nükleer muahedeye geri dönüş için sunduğu metni inceleme sürecinin devam ettiğini belirterek, “Eğer ABD gerçekçi olur ve var olan metin daha da güçlendirirse mutabakata varma ihtimalimiz uzak değil” sözlerini kullandı. Abdullahiyan, “Uzmanlarımız ABD’nin İran’a karşılık olarak gönderdiği tekliflerini dikkatle inceliyor. İran’a yönelik yaptırımların kaldırılması ve ABD’nin tekrar mutabakattan ayrılmayacağına ait garantiler konusunda daha güçlü bir metne gereksinimimiz var. ABD gerçekçi davranır ve mevcut metni güçlendirirse mutabakat uzak değil” dedi.

“UKRAYNA SAVAŞININ SONLANMASINI ÜMİT EDİYORUZ”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşmelerinde Ukrayna savaşını ve savaştaki insani durumu da görüştüklerini belirten Abdullahiyan, “Ukrayna konusunu ve oradaki insanı durumu görüşmemizde ele aldık. Ukrayna’da savaşın bir an evvel sonlanmasını umut ediyoruz” dedi. Abdullahiyan, Rusya’ya gerçekleştirdiği ziyarette ismini paylaşmadığı Avrupalı bir önderin Ukrayna konusunda verdiği iletisi Moskova’ya ilettiğini belirterek, “Her şeyden evvel biz Ukrayna konusunda Avrupalı bir önderin bildirisini taşıyorduk ve burada bu iletisi ilettik. Ukrayna’da savaşın sonlanmasına yönelik planlar var” sözlerini kullandı.

“İRAN’IN BU HUSUSTAKİ TALEBİNİ DESTEKLİYORUZ”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise Moskova ve Tahran ortasındaki ilgileri güçlendirmek istediklerini belirterek, “Yaptırımlara ikili münasebetlerimiz gelişerek devam ediyor. Her yıl artan ticaret hacmimizi bu yıl daha da artıracağız” dedi. Rusya ve İran’ın Batının yıkıcı siyasetlerine karşı ortak hareket ettiğini belirten Lavrov, “İran ile birlikte Batılı ülkelerin yıkıcı siyasetlerine karşı ortak hareket ediyoruz. ABD global iktisat sistemini kendi çıkarına kullanmaya çalışıyor. Bağımsız ülkeler ABD ve Batılı ülkelerden başka olarak dış siyaset geliştirmelidir” tabirlerini kullandı.

İran’a yönelik ABD yaptırımlarının kaldırılması gerektiğini kaydeden Lavrov, nükleer muahedeye geri dönüş için oluşturulan metni desteklediklerini belirterek, “ABD bir an evvel İran ile imzalanan nükleer muahedeye geri dönmelidir. İran’ın bu mevzudaki talebini haklı görüyor ve destekliyoruz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.