İngiltere Merkez Bankası Başkanı kriptoyu itibarsızlaştırdı!

Kripto para piyasası en kötü düşüşlerinden birini yaşarken, İngiltere Merkez Bankası Başkanı da dahil olmak üzere bazı ülkelerin önde gelen finans kurumlarının başkanları, yeni varlık sınıfına karşı argümanları yalanlıyor.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı kriptoyu itibarsızlaştırdı!

Andrew Bailey, 13 Haziran’da Birleşik Krallık Parlamento Komitesi’ne hitaben yaptığı konuşmada, kripto hakkındaki görüşlerini bir kez daha dile getirdi ve kripto paraların “aslında bir değeri olmadığını” vurguladı.

Valiye göre:

“Kripto varlıkların gerçek bir değeri yoktur. Bu sabah, bir kripto borsasında başka bir patlama gördük.”

Valinin bahsettiği patlama, kripto piyasasının toplam kapitalizasyonunun sadece birkaç saat içinde yaklaşık %12 oranında düştüğü, diğer bir deyişle 1 trilyon doların altına düştüğü en son durumuna atıfta bulundu. Sadece üç ay önce, piyasa 2 trilyon doları geri almayı başarmıştı.

Bu arada, piyasanın amiral gemisi dijital varlığı olan Bitcoin’in ( BTC ) fiyatı da dramatik bir darbe aldı ve basın zamanında 22,174 dolardan işlem gördü. Bitcoin’in ( BTC ), CoinMarketCap verilerine göre gün içinde %6,60 ve önceki haftaya göre %24,82 düşüş yaşadı.

Vali ayrıca, kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyen herkesin tüm parasını kaybetmeye hazır olması gerektiğini ve şüpheli varlıklar üzerinde otomatik kontroller oluşturmak için yapay zeka (AI) araçlarının kullanılabileceğini de sözlerine ekledi. Son olarak, kripto endüstrisinde çok sayıda kötü aktör olduğunu ve yapay zekanın, onları ayıklamaya yardımcı olabileceğini söyledi.

İngiltere Merkez Bankası kriptoya karşı

Bu tutumun, daha önce kripto kullanımına karşı uyarıda bulunan İngiltere merkez bankası için yeni bir şey olmadığını belirtmekte fayda var. Örneğin, Mayıs ortasında, İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe’nin kripto gibi “riskli varlıklardan çıkma” uyarılarında bulunmuştu.

Daha önce, Nisan ayında İngiltere Merkez Bankası, diğer şeylerin yanı sıra kripto para birimleriyle ilişkili ortaya çıkan risklere yönelik araştırmaları finanse etmek için Londra Şehri’ndeki firmalardan ücretlerde %9’luk bir artış talep etmişti.

Son olarak, Aralık 2021’de Birleşik Krallık merkez bankası Bitcoin’e yatırım yapan herkesin tüm yatırımlarını kaybetmeye hazır olması gerektiğini de ekleyerek Bitcoin’i “değersiz” olarak nitelendirmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.