İkinci el eşyacılar ikinci baharını yaşıyor

Pandemi devrinde okulların kapanmasıyla uzun bir mühlet iş yapamayan ikinci el eşya satan esnafın yüzü bu günlerde gülmeye başladı. Yaz dönemin çıkışı, okulların açılmasıyla birlikte yeni mesken kuracak öğrenciler ikinci el eşya satan esnafın yolunu tuttu. Öğrencilerin yanı sıra vatandaşlar da sıfır eşyaların değerli olmasından ötürü ikinci el eşyaya yönelince, esnaf düşünceli geçen birkaç yılın akabinde ikinci baharını yaşamaya başladı.

“2. el eşya ile 15 bin TL’ye, sıfır eşya ile en az 70 bin TL’ye konut donatılır”

1+1 bir dairede bile sıfır eşya ile ikinci el eşya fiyatları ortasında uçurum olduğunun altını çizen esnaf Soner Fazlı, “Allah’a şükür son vakitlerde işlerimizde bayağı bir artış var. Sıfır eşyalar değerli olduğundan ötürü ikinci el eşyalara istek var. Öğrenciler de yavaş yavaş alışveriş yapmaya başladı. Vatandaşlar tüm konut eşyalarını talep ediyor. İkinci el buzdolabı 3 bin TL’den başlıyor, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi bin TL’den başlıyor. Oturma kümeleri ve çekyatlar da 1500 TL’den başlıyor. 1+1 dairenin tamamını ikinci el eşya ile 15 bin TL’ye donatabilirsiniz. Bunu sıfır eşya ile kurmaya kalksan 70 bin TL’nin üzerinde tutar” dedi.

“Sıfır eşyalar değerli olunca işlerimiz arttı”

İkinci el eşya fiyatlarının sıfır eşyalara nazaran hayli ucuz olmasının işlerini kolaylaştırdığını belirten esnaf Muhammet Alım ise “Sıfır eşyaların değerli olması, ikinci el eşya satan esnafa yaradı. Öğrenciler de ikinci el eşyaya istek gösteriyor. Bu nedenle şu devirde işlerimiz olağanın üstünde düzgün gidiyor. Sıfır bir yatak odası grubu 30 bin TL’den başlarken, bizde 10 bin TL’ye satılıyor. Öğrenciler ikinci el ile konutuna 10-15 bin TL’ye tamamlayabiliyor. Biz de durumu makûs olanlara daha çok yardımcı olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.