İdrar yolu enfeksiyonuna karşı mucize içecek! Her gün yalnızca 1 bardak içmek yetiyor…

Üriner sistem üretra, mesane, üreterler ve böbreklerden oluşur. Üriner sistem erkeklerde ve bayanlarda farklıdır. Bayanlarda idrar yolu çok kısadır, bu nedenle idrar yolu enfeksiyonları bayanlarda daha sık görülür.

İdrar yolu enfeksiyonları yahut bir öteki ismiyle sistit, mesane ile hudutlu olan bakteriyel enfeksiyonları söz eder. Enfeksiyon böbreklere yayıldığında buna piyelonefrit denir. Sistit, mesanenin iltihaplanmasıdır. En sık görülen üriner hastalıktır ve çoğunlukla bayanları tesirler. Çocuklarda da yaygındır. İdrar yolu enfeksiyonu ayrıyeten bir mantar yahut parazitin varlığına bağlı olarak da gelişebilir, lakin bu çok daha azdır.

Sistit bulaşıcıdır. Bu enfeksiyona neden olan bakteriler çoğunlukla bağırsakta çok sayıda bulunan bağırsak kaynaklı Escherichia coli’dir.

Kronik idrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonlarının sıklığı olağandışı derecede yüksek olduğunda, yani yılda en az 3 kere tekrarladığında kronikleşir. Sistit yaşayan bayanların yüzde 20-30’unda sistit tekrarı olur. Bu durumda, her seferinde antibiyotik tedavisi yapılabilir, lakin antibiyotik direnci oluşabilir.

Mesane ve idrar yolunun ultrasonu, sistit oluşumunu destekleyen bir anomali aramak için yapılabilir.

İdrar yolu enfeksiyonları, anatomik nedenlerle bayanları, erkeklerden 50 kat daha sık tesirler. Üretra bayanlarda çok kısadır ve bağırsak florasından bakterilerin bulunduğu bir bölgede genital bölgeye çok yakın açılır. Bu bakterilerin kimileri, üretra yoluyla vulvadan mesaneye yükselir ve idrar yolu enfeksiyonunu tetikler.

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri

İdrar yolu enfeksiyonları birok farklı belirtiyle kendini gösterir. İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi, daha sık idrara çıkma, bazen sızıntılarla birlikte aciliyet, bulanık yahut makus kokulu idrar ve idrarda kan görülebilir.

Alt idrar yolu enfeksiyonuna asla ateş eşlik etmez. Ateş durumunda, kelam konusu mikrobun böbreğe yükselişinden şüphelenir, piyelonefrit kelam konusu olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu ve kızılcık

İdrar yolu enfeksiyonları, sindirim ve üriner sistemlerin anatomisi nedeniyle bayanlarda erkeklerden daha sık görülür. Hastalık yapan mikrop çoklukla sindirim sisteminden gelir ve idrar yolundan mesaneye yanlışsız ilerler.

Bazı durumlarda akut sistit fark edilmez ve piyelonefrit gelişebilir. Akut sistit yaygın olmakla birlikte, birtakım bayanlar bilhassa risk altındadır ve çok sayıda tekrar yaşar. İdrar yolu enfeksiyonlarını önlemek, enfeksiyonun tekrarlaması ve yarattığı rahatsızlıktan ötürü çok değerlidir.

İdrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için mümkün seçenekler ortasında kızılcıklar çoklukla en uygun bitkisel seçenek, hatta antibiyotik tedavisine bir alternatif olarak görülür. Bilimsel çalışmalar bu meyvenin sistit tekrarlama riskini azaltmadaki aktifliğini ortaya koymuştur.

Çalışmalar, kızılcık özlerinin sistitten sorumlu bakterilerin mesane duvarına yapışmasını azaltabildiğini göstermektedir. Kızılcıklar, tekrarlayan sistiti önlemek için bilhassa önerilmektedir ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde yaygın olarak kullanılan bir bitkidir.

Kolay kızılcık püresi tarifi

Bu tanım için 350 gr taze yahut dondurulmuş kızılcık, 250 ml su ve 250 gr şekere gereksiniminiz olacak.

– Kızılcıkları soğuk suda durulayın.

– 2 litrelik bir tencerede su ve şekeri kaynayana kadar karıştırın ve orta sıra karıştırarak 5 dakika daha kaynatın.

– Kızılcıkları ekleyin ve orta ateşte kaynayana kadar karıştırın. Orta sıra karıştırarak, kızılcıklar açılmaya başlayana kadar yaklaşık 5 dakika daha kaynatın. Daha sonra bir kaseye dökün. Yaklaşık 3 saat yahut püre soğuyana kadar bekletin.

– Daha fazla lezzet için pişirdikten sonra 1 yemek kaşığı portakal kabuğu rendesi ekleyebilirsiniz.

Kolay kızılcık suyu tarifi

Yöntem hakikaten kolaydır, posayı toplamak için elinizde ince gözenekli bir elek yahut süzgeç olması kafidir.

– Kızılcıkları ve suyu derin bir tencereye koyun ve kaynatın.

– Isıyı azaltın ve yaklaşık 20 dakika pişirin. Meyvelerin patlaması gerekir, bu da suyu parlak kırmızıya boyayacaktır.

– Suyu bir elekten süzün. Meyve suyunu çok ekşi bulursanız, portakal suyu yahut bal ekleyin.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.