Hindistan’dan ‘acil’ konu için 50 yıl süre

NDTV’nin haberine göre, Modi, İskoçya’nın Glasgow kentinde gerçekleştirilen 26. Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26) konuştu.

Modi, Hindistan’ın 2030’a kadar fosil olmayan enerji kapasitesinin 500 GW’a ulaşacağına işaret ederek, “net sıfır” karbon emisyonu hedefini ise 2070’de gerçekleştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Hindistan’ın 2030’a kadar enerji ihtiyacının yüzde 50’sini yenilenebilir enerjiden karşılayacağını vurgulayan Modi, “Öngörülen toplam karbon emisyonları 2030’a kadar 1 milyar ton azalacak.” dedi.

Modi, Hindistan ekonomisinin karbon yoğunluğunu 2030’a kadar yüzde 45’in altına indireceğini dile getirerek, 2070’de “net sıfır” hedefine ulaşacaklarını kaydetti.

Sıfır karbon hedefi olarak 2060 yılını belirleyen Çin’in lideri Şi Jinping ise iklim değişikliği ile mücadelede ortak hareket edilmesi gerektiğini ve gelişmekte olan ülkelere yardım edilmesi gerektiğini savundu.

Dünyada en çok sera gazı üreten ülke olan Çin’in lideri Şi Jinping, zirveye katılmıyor.

Ancak Şi zirvenin ev sahibi sıfatıyla İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a yolladığı mektupta, ülkesinin daha önceki vaatlerini tekrarladı ve ek bir taahhütte bulunmadı.

Şi mektupta, ülkesinin 2030’dan önce karbon salımında zirve yapma ve 2060’ta karbon nötr olma hedefini tekrarlarken, bu hedeflere nasıl ulaşılacağı konusunda bir ayrıntı vermedi.

Net sıfır emisyon, insan faaliyeti nedeniyle atmosfere salınan karbondioksit, metan, azot gibi gazların miktarının yeryüzü tarafından doğal olarak emilen sera gazı miktarıyla dengelenmesi ve karbon nötr olması anlamına geliyor.

“Net sıfır emisyon” kavramı ilk olarak 2015’te imzalanan Paris Anlaşması’nda kullanılırken, bu kapsamda küresel sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sınırlandırmak için verilen taahhütler kapsamında net sıfır emisyona ulaşmayı hedefleyen ülke sayısı giderek artış gösterdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.