Gut hastaları nasıl beslenmeli?

Diyetisyen Ceren Karahan, gut hastalığına ait açıklamalarda bulundu. 

Karahan’ın açıklamaları şöyle:

“Gut hastalığı, pürin metabolizmasında oluşan bozukluk sebebiyle hiperürisemi ve artrit atakları ile karakterize bir hastalıktır. Pürin bedende yıkılarak ürik aside dönüşür, kabul edilir serum ürik asit üst seviye ölçüsü bayanlarda 6 mg/dl, erkeklerde ise 7 mg/dl’dir. Gut hastalarında pürin metabolizması bozulduğundan kandaki ürik asit düzeyi yüksek seyretmektedir. Diz ve ayak baş parmağı eklemlerine ve yumuşak dokulara yerleşen monosodyum ürat kristalleri eklem dokularının yıpranmalarına sebep olurlar. Gut sıklıkla 40 yaş üzerindeki yetişkinlerde ve daha çok erkeklerde görülmektedir.  

Gut hastalığında medikal tedavinin maksadı akut atak anlarındaki ağrıyı, oluşabilecek olan ağrıları azaltmak ve ürik asit atımını arrtırmaktır. Medikal tedavinin yanında tıbbi beslenme tedavisi ile de desteklenmelidir. Hastalara düşük pürinli diyet verilmelidir. Önemli gut hastalarının tıbbi beslenme tedavilerinde pürin ölçüsü 100-150 mg ile sonlandırılır. Akut atak anlarında pürinden varlıklı besinler tüketilmez lakin akut atak geçtiğinde günde 60 gram kadar et, balık, kümes hayvanları tüketilebilir. Yağ, bedende ürik asit atımını azalttığından bu diyetler yağdan sonlandırılmalıdır. Bedende biriken monosodyum ürat kristallerinin atımı için çokça su tüketilmelidir. Alkol metabolizması sonucu hiperürisemi oluştuğundan alkol tüketilmemelidir. Yavaş ve ölçülü tartı kaybı önerilmektedir zira süratli tartı kaybı sonucu kan ürik asit seviyesi artacağından bu da akut ataklara yol açabilmektedir. 

PEKİ PÜRİN İÇEREN BESİNLER NELERDİR?  

100 gramında 150-300 mg pürin içeren besinleri yüksek pürin içeren besinler olarak sınıflandırmaktayız. Bunlar; ançüez, havyar, et suyu, maya, organ etleri, kaz eti, et eserleri, midye, balık yumurtası ve küçük balıklardır. 

100 gramında 50-150 mg pürin içeren besinleri orta derecede pürin içeren besinler olarak sınıflandırmaktayız. Bunlar; kırmızı et, balık eti, tavuk eti, kurubaklagiller, mantar, ıspanak, karnabahar, kuşkonmaz ve bezelyedir. 

100 gramında 0-15 mg mg pürin içeren besinler ise diyette özgür olan besinlerdir. Bunlar; süt ve süt eserleri ancak az yağlı olmalıdır, yumurta, ekmek ancak çavdar ekmeği hariç, meyveler, orta derece sınıfında bulunan sebzeler dışındaki sebzeler, makarna, pirinç, baharatlar ve turşu bu kümede yer almaktadır”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.