Gazzeli 27 hasta Türkiye’ye getirildi

UĞUR YILDIRIM ANKARA – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün Mısır’ın başkenti Kahire’de yaptığı temaslar sonucunda, Gazze’den çıkarılan ilk hastalardan olan bir grup kanser hastası ve refakatçileri dün gece yarısı bu ülkeden Ankara’ya getirildi. Mısır’ın El Ariş Havalimanı’ndan bir Cumhurbaşkanlığı ve bir de MSB’ye bağlı askeri nakliye uçağı Koca Yusuf ile yapılan tahliyede gerekli sağlık kontollerini, Sağlık Bakanlığı’nda görevli 9 uzman yürüttü. Bakan Koca, uçaklara taşınan hastalara tek tek sağlık durumlarına ilişkin sorular sordu. Bakan Koca’ya havalimanında Mısırlı mevkidaşı Halid Abdulgaffar da eşlik etti.

Hastaları taşıyan uçaklar gece yarısı Esenboğa Havalimanı’na indi. Sağlık Bakanı Koca da kafileyle birlikte Ankara’ya döndü. Bakan Koca hastalar uçaktan indirilirken de hepsine ayrı ayrı refakat etti. Hastalardan 4’a Bakan Koca’nın bulunduğu Cumhurbaşkanlığı’na bağlı uçakla, 23 hasta ise askeri uçakla Ankara’ya geldi. Kendilerini bekleyen ambulanslara alınan hastalar ve refakatçileri tedavilerinin sürdürüleceği Etlik ve Bilkent Şehir Hastanelerine nakledildi.

‘Önemli bir adım attık’

Sağlık Bakanı Koca, Esenboğa’da sefere ilişkin “Sağlık Koordinasyon Ekibi’nin yoğun çalışmaları sonucunda Gazze’deki kanser hastalarının sevki konusunda mutabık kaldık. Uluslararası sağlık diplomasisi ile 27 hasta ile 13 refakatçinin Türkiye’ye gelmesiyle önemli bir adım attık. Türkiye, dost ve kardeşlerini iyi ve kötü günde yalnız bırakmamaya devam edecektir” dedi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx