Gazetecilerin davasında dinlenilen tanık: Gazetecileri tanımıyorum

Ankara merkezli soruşturma kapsamında 29 Ekim’de 2022’de tutuklanan ve 16 Mayıs 2023 tarihinde tahliye edilen Mezopotamya Haber Ajansı (MA) ile JINNEWS muhabirleri hakkında açılan davanın 4’üncü duruşması görüldü. MA Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, MA muhabirleri Deniz Nazlım, Berivan Altan, Selman Güzelyüz, Hakan Yalçın, Emrullah Acar, Ceylan Şahinli ve Zemo Ağgöz, JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer ile eski MA stajyeri Mehmet Günhan’ın “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması Ankara 4’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

MA’nın haberine göre gazeteci meslek örgütleri ve hukuk örgütlerinden çok sayıda ismin yanı sıra Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleri de duruşmayı takip etti. Adil Yargılanma Amsterdam Üniversite öğrencileri de duruşmayı izledi. Tutuksuz yargılanan MA muhabiri Selman Güzelyüz duruşmada hazır bulundu.

TANIK BARAN: TANIMIYORUM

Duruşma, Kobanê Davası’nda tanıklık yapan Sami Baran’ın oğlu tanık Özgür Baran’ın dinlenilmesiyle başladı. Tanık Özgür Baran, duruşmaya Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Baran, duruşmadan çıkmak istediğini belirterek, gerekçesini bildirmedi. Mahkeme heyeti, önceki beyanlarının olduğunu, gazetecileri tanıyıp tanımadığını sordu.

Baran, gazetecileri tanımadığını söyledi. Baran, “MA’nın örgütle bağlantısı olup olmadığını bilmiyorum. Saydığınız isimleri tanımıyorum, örgütle bağlantıları olup olmadığını bilmiyorum” dedi.

Mahkeme, Baran’a, “Örgütle bağlantınız var mı” diye sordu. Baran, “Örgütle bir bağım vardı, sonradan teslim oldum” yanıtı verdi.

Mahkeme heyeti, “Bu ajansların örgütün haberini yapıp yapmadığını biliyor musun?” diye sordu. Baran, ajansın daha önce ailesiyle haber yaptığını ve ajansı arayarak tehdit ettiğini kaydetti. Mahkemenin ısrarla gazetecileri tanıyıp tanımadığını sorması üzerine avukatlar araya girdi. Avukat Şevin Kaya, mahkemeye iddianame dışına çıkıldığını belirterek, itiraz etti.

MA muhabiri Selman Güzelyüz, tanık beyanlarını kabul etmediğini belirterek, adli kontrol tedbirinin kaldırılması talebinde bulundu.

AVUKAT: TANIĞI YÖNLENDİREN SORULAR SORULUYOR

Avukatlar, tüm tanık beyanları dinlenildikten sonra beyanlarda bulunacaklarını belirtti. Avukat Şevin Kaya’nın mahkemeyi eleştirmeye dair sözleri heyet başkanı tarafından kesildi. Şevin Kaya, “Tanık beyanlarına müdahale etmemenizi isteyeceğim. Mahkemenizin tanık dinlenme usulünüz CMK’ye aykırı şekildedir. Mahkemeniz tarafından tanıklara yönlendirici sorular sorulmaktadır, sorulan sorularınız iddianame ile ilgisi yoktur” ifadelerini kullandı.

MATERYALLERİN VERİLMESİNE RET

İddia makamı, yargılamanın devam etmesinden kaynaklı JINNEWS muhabiri Melek Avcı’nın el konulan materyallerinin iade edilmesi talebinin reddedilmesini istedi.

Avukat Mustafa Vefa, müvekkillerinin gazeteci olduğunu ve materyallerine el konulduğu için iş yapamaz durumda olduklarını belirtti. Yargıtay’ın dijital materyallere ilişkin verdiği kararı hatırlatan Vefa, adli kontrol taleplerinin de kaldırılması talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, adli kontrol taleplerinin devamına, imza gününün ayda bir güne indirilmesine, dosyadaki eksikliklerin giderilmesine karar verdi.

Duruşma 25 Nisan’a ertelendi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx