Ford, dünya genelinde 3 bin kişiyi işten çıkaracak

Küresel iktisatta yaşanan dertler, dev şirketleri de etkiliyor. Daha evvel;  Google, Meta, Apple ve Tesla üzere büyük markalar, çalışan sayısını azaltma kararı almıştı.

ABD’nin büyük araba üreticilerinden Ford da çoğunluğu Kuzey Amerika’da olmak üzere global çapta 3 bin kişinin işine son verileceğini duyurdu.

AA’da yer alan habere nazaran, Ford Üst Yöneticisi Jim Farley ve İdare Konseyi Lideri Bill Ford, bahse ait çalışanlara ortak bir e-posta gönderdi.

Söz konusu e-postada, şirketin maliyet yapısının klasik ve yeni rakiplere karşı rekabetçi olmadığı belirtildi.

Çalışma biçimi değişiyor

Ford’un yeni teknolojileri benimserken çalışma halini değiştirdiğine işaret edilerek, kaynakların yine düzenlendiği bildirildi.


Farley ve Ford’un gönderdiği e-postada, “Bu geleceği inşa etmek, yüzyılı aşkın bir müddettir faaliyet gösterdiğimiz yolun neredeyse tüm istikametlerini değiştirmeyi ve tekrar şekillendirmeyi gerektiriyor.” değerlendirmesi yapıldı.

Küresel çapta 3 bin kişinin işine son verileceği belirtilerek, işten çıkarmaların çoğunlukla ABD, Kanada ve Hindistan’da gerçekleşeceği kaydedildi.

Şirketin işten çıkarma kararının akabinde Ford’un New York borsasında süreç gören payları yüzde 5’e yakın bedel kaybetti.

Ford, martta yaptığı açıklamada, 2026’ya kadar yılda 2 milyondan fazla elektrikli araç üretmeyi planladığını ve elektrikli araç çalışmalarını hızlandırmak için operasyonlarını “Ford Model e” ve “Ford Blue” olarak ikiye böldüğünü duyurmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.