FED Lideri Powell: Enflasyonla uğraş acı verecek

ABD Merkez Bankası (FED) Lideri Jerome Powell, fiyat istikrarını yine sağlamanın biraz vakit alacağını belirterek, enflasyonla uğraşın “acı vereceği”ni belirtti.

AA’nın haberine nazaran, Powell, Kansas City Fed’in mesken sahipliğinde düzenlenen Jackson Hole İktisat Siyaseti Sempozyumu’nda para siyaseti ve fiyat istikrarına ait konuştu.

Bu yılki teması “Ekonomi ve Siyaset Üzerindeki Kısıtlamaların Yine Değerlendirilmesi” olan sempozyumdaki konuşmasında Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) odak noktasının enflasyonu yüzde 2 amacına geri getirmek olduğunu söyledi. Powell, fiyat istikrarının FED’in sorumluluğunda olduğunu vurgulayarak, bunun iktisadın temelini oluşturduğunu aktardı ve “Fiyat istikrarı olmadan iktisat kimsenin işine yaramaz” dedi.

‘İSTİKRARI TEKRAR SAĞLAMAK BİRAZ VAKİT ALACAK’

Fiyat istikrarı olmadan herkese yarar sağlayan güçlü iş gücü piyasası şartlarının sürdürülebilirliğinin sağlanamayacağını belirten Powell, şunları kaydetti:

“Fiyat istikrarını yine sağlamak biraz vakit alacak ve talep ile arzı daha güzel bir istikrara getirmek için araçlarımızı güçlü bir formda kullanmayı gerektiriyor. Enflasyonu düşürmek, muhtemelen trendin altında bir büyüme devri gerektirecektir. Ayrıyeten, büyük olasılıkla iş gücü piyasası şartlarında bir ölçü yumuşama olacaktır.

Daha yüksek faiz oranları, daha yavaş büyüme ve daha yumuşak iş gücü piyasası şartları enflasyonu düşürürken, hane halkları ve işletmelere biraz da acı verecektir. Bunlar enflasyonu düşürmenin bahtsız maliyetleri. Lakin fiyat istikrarının tekrar sağlanamaması çok daha büyük bir acı manasına gelir.”

Powell, ABD iktisadının yavaşladığına işaret ederek, son ekonomik datalardan karışık sinyaller gelmesine karşın iktisadın güçlü bir ivme göstermeye devam ettiğini tabir etti.

‘EYLÜLDEKİ KARARIMIZ GELEN BİLGİLERE BAĞLI’

Politika duruşunu kasıtlı olarak enflasyonu yüzde 2’ye düşürmek için gereğince kısıtlayıcı olacak bir düzeye taşıdıklarını belirten Powell, temmuz toplantısındaki faiz artırımının ikinci 75 baz puanlık artış olduğunu, o vakit bir sonraki toplantıda alışılmadık derecede büyük bir artışın daha uygun olabileceğini söylediğini anımsattı.

Powell, “Eylül toplantısındaki kararımız, gelen bilgilerin toplamına ve gelişen görünüme bağlı olacaktır” dedi ve bir noktada para siyaseti duruşu daha da sıkılaştıkça, artışların suratını yavaşlatmanın uygun olacağını yineledi. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.