FBI’ın en çok aranan on isminden biriydi: Uyuşturucu kaçakçılığı önderi tutuklandı

Meksika Donanma Sekreterliği (SEMAR) tarafından yapılan açıklamaya nazaran, Meksika ve ABD hükümetleri tarafından yıllardır aranan uyuşturucu kaçakçılığı örgütü önderi Rafael Caro Quintero, Meksika’nın Sinaloa eyaletinde yer alan Choix kenti etrafında yakalandı. Meksika Cumhuriyet Başsavcılığı ve SEMAR tarafından ortak yürütülen operasyonla Choix kentindeki kırsal bir alanda tespit edilen Quintero, çalılıkların gerisine saklandığı sırada Max isimli bir eğitim köpeğinin yardımıyla bulundu.

Olayın akabinde ABD Adalet Bakanı Merrick Garland bir açıklama yaparak Meksikalı yetkililere teşekkür etti. Caro Quintero tarafından 1985’de kaçırılan ve azap yapılarak öldürülen ABD Uyuşturucu ile Uğraş Dairesi (DEA) casusu Enrique Camarena’ya atıfta bulunan Merrick, “ABD kolluk kuvvetlerini kaçıran, azap yapan ve öldüren hiç kimse için saklanacak yer yok” tabirlerini kullandı. Bakan Garland ayrıyeten Meksikalı yetkililerden Quintero’nun iadesini isteyeceklerini de duyurdu.

Guadalajara Kartelinin kurucusu 69 yaşındaki Rafael Caro Quintero, DEA casusu Enrique Camarena cinayeti ile suçlanarak 1985 yılında Kosta Rika’da tutuklanmış ve 28 yıl mahpus yattıktan sonra 9 Ağustos 2013 tarihinde hür bırakılmıştı. Lakin yeniden tıpkı cinayet sebebiyle 16 Ocak 2015’te bir federal mahkeme tarafından hatalı bulunarak hakkında tutuklama kararı çıkartılmıştı. Quintero’nun yakalanması için başına konulan 20 milyon dolarlık ödül ise şimdiye kadar bir uyuşturucu kaçakçısı için verilen en büyük sayı olmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.