Erdoğan Kocaeli’de: ‘Bu ülke toplu iğne üretemiyordu’

AKP Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli’ye Kıymet Katanlar Ödül Merasimi’ne katıldı. Erdoğan, burada iktisada dair değerlendirmelerde bulundu. 

Türkiye’nin ekonomik büyümesini istikrarlı sürdüren sayılı ülkeler ortasında olduğunu tez eden Erdoğan, “Ekonomik hayatın durmasına müsaade etmedik. Geçtiğimiz yıl elde ettiğimiz yüzde 11’lik büyümeyle G20 ülkeleri ortasında 1. sıraya yerleştik” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan satırlar şu biçimde:

“Sizlerle birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum. Bundan 3 yıl evvel Bilişim Vadisi’ni açtığımızda buranın bilişim üssü olacağını söz etmiştim. Ortadan geçen vakitte vadimizin bu amaçlarına adım adım yürüdüğünü görüyoruz. Vadimiz 230 bin metrekare kapalı alanı ile ülkemizin en büyük teknoloji geliştirme merkezidir. Ulusal Teknoloji atağımıza büyük bir ivme katıyor.

Güzel işler yapanları, ortaya yapıtlarıyla çıkanları takdir etmek bizim geleneğimizin mirasıdır. Türkiye Cumhurbaşkanı olaraki, yenlikçi kaliteli projelerin ortaya çıkmasını çok ancak çok ehemmiyet veriyorum. 2021’den bu yana en çok ihracat yapan ve bayan istihdamı en çok olan firmalarımızı tebrik ediyorum. Ödül almaya hak kazanan şirketlerimizi kutluyorum.”

“EKONOMİK HAYATIN DURMASINA MÜSAADE VERMEDİK”

“Teknolojik bağımsızsızlığınızı kazanmadan, ne ekonomik ne siyasi manada özgürlüğünüzü temin edebilirsiniz. Koronavirüs salgını sürecinde yaşananlar bu gerçeği çarpıcı biçimde ortaya koymuştur. Dünyanın en müreffeh ülkeleri dahi sıhhat çalışanları için maske bile bulamadı. Üretimleri durma noktasına geldi. Türkiye olarak bu kuvvetli süreçte başarılı bir imtihan verdik. Ekonomik hayatın durmasına müsade etmedik. Türk firmaları hükümetimizin teşvikleri sayesinde muvaffakiyet çıtasını üst taşıdılar.”

Dün Soçi’deydim, döndüğümde akşam ekranlarda Rusya’dan gelen kruvazör gemisinin Trabzon’a yanaşmasını gördüm. İftihar ettim. Trabzon Limanı’na artık turistler kruvazör gemisiyle geliyor.”

ERDOĞAN YÜZDE 80’LİK ENFLASYONU UNUTTU: ‘G20’DE 1. SIRAYA YERLEŞTİK’

“Geçtiğimiz yıl elde ettiğimiz yüzde 11’lik büyümeyle G20 ülkeleri ortasında 1. sıraya yerleştik. Temmuz ayı ihracatımız 18 milyar dolara ulaştı. 2002 yılında yalnızca 36 milyar dolar ihracat yapan Türkiye’den 250 milyar dolar ihracat yapan Türkiye’ye geldik.

Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlayla ülkemizi büyütme aslına dayanan Türkiye iktisat modelimizi taviz vermeden uyguluyoruz. Hayata geçirdiğimiz siyasetlerin müspet sonuçlarını önümüzdeki yılın birinci çeyreğinde, bilhassa enflasyonda daha net bir biçimde göreceğiz. Türkiye’yi bu global fırtınadan kesinlikle çıkartacağız.”

“BU ÜLKE TOPLU İĞNE ÜRETEMİYORDU”

“Az evvel bakanımız tüfeklerden bahsetti, bırak tüfeği Sayın Varank ne tüfeği, bu ülke toplu iğne üretemiyordu. Artık akla birinci Türk SİHA’ları geliyor. Artık AKINCI. Ben Sayın Bush ABD’de liderken kendisiyle bir ziyarette, daha şimdi başbakan olmamıştım lakin seçimi kazanan partinin lideriydim, ziyarette bir mevzuyu ele aldım. Dedim ki; ‘Terörle uğraşta bize gerekli dayanakları verecektiniz hani, İHA’lar, SİHA’lar verecektiniz’, dedi ki; ‘Bunlar verilmiyor mu?’ Bu işi halledeceksiniz dediler ve bize o vaktin kaidelerinde 24-48 saat ile İHA’ları verdiler. Ondan sonra tekrar çekip alıyor tabi. Bir savaş halini düşünün, dün sayın Putin’le de bunları konuştuk, bizimle bu alanlarda da ortak yatırımlara girmek isteyen dünyadaki muhteşem güçler var. Güçlü olursan bunlar oluyor.”

TOGG AÇIKLAMASI

 

“Türkiye’nin Otomobili’ni de 29 Ekim 2022’de inşallah, fabrikanın resmi açılışını ve birinci seri üretim aracının banttan inme merasimini gerçekleştireceğiz. 2023 birinci çeyreğinde TOGG’u vatanımızın yollarında görmeye başlayacağız. Yapamazsınız diyenlere inat ülkemiz ve dünyanın hizmetine sunacağız.”

AYRINTILAR GELECEK…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.