Emtia piyasasında geçen hafta taraf arayışı hakimdi

Önceki iki haftada olumlu bir seyir izlenen emtia piyasasında geçen hafta dalgalı bir seyir hakimdi.

Çin-Tayvan kaynaklı jeopolitik riskler bir taraftan inançlı liman olarak tanımlanan varlıklara talebi artırırken, öteki taraftan ekonomik aktiviteye ait tasaları artırarak talebi olumsuz etkiliyor.

Tahıl sevkiyatı muahedesi kapsamında tahıl yüklü gemilerin yola çıkmaya başlaması bilhassa tarım emtialarını aşağı istikametli etkiledi.

Çin’de emlak krizine ait devam eden haber akışı da metallere talep konusunda telaşları artırdı.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz artırımı ve ABD’de güçlü gelen istihdam verisinin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) agresif faiz artırımlarına devam edeceğine yönelik beklentileri artırması da emtia piyasasında satış baskısı oluşturdu.

BoE, son 27 yılın en yüksek faiz artışını yaparak siyaset faizini 50 baz puanlık artışla yüzde 1,75 düzeyine çıkardı. Banka, artan enflasyonu denetim altına alabilmek için 1995 yılından bu yana tek seferde en yüksek faiz artışına imza atarken, son adımla birlikte siyaset faizi, Aralık 2008’den bu yana en yüksek düzeye çıktı.

ABD’de tarım dışı istihdam da temmuzda 528 bin kişi artarak piyasa beklentilerini aşarken, işsizlik oranı yüzde 3,6’dan yüzde 3,5’e geriledi.

Bu gelişmelerle geçen hafta altın yüzde 0,5, platin yüzde 4,2 kıymet kazanırken, gümüş yüzde 2,3 kıymet kaybetti. Paladyumda ise dalgalı bir seyir izlendi.

Altının ons fiyatı 1.790 doların üzerine çıkarak bir ayın en yüksek düzeyini gördü. Analistler, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Çin ile egemenlik ihtilafındaki Tayvan’ı ziyaret etmesinin akabinde artan jeopolitik risklerin altın fiyatlarını desteklediğini söz etti.

Resesyon kaygıları ve sonrası global otomotiv bölümündeki sakinlik olacağına dair öngörüler ise paladyum fiyatlarının gerilemesine neden oldu.

Geçen hafta tezgah üstü piyasada bakır yüzde 0,4, kurşun yüzde 0,8, çinko yüzde 5,7 yükselirken alüminyum yüzde 1,5, nikel yüzde 1,4 paha kaybetti.

ENERJİ EMTİALARINDA SERT DÜŞÜŞLER GÖRÜLDÜ

Geçen hafta güç emtialarında sert düşüşler yaşandı. Haftayı Brent petrol yüzde 9,2, New York Ticaret Borsasında süreç gören doğalgaz ise yüzde 2 bedel kaybetti.

Fiyatlardaki düşüşte, Çin ve Japonya’nın temmuz ayına ait zayıf imalat datalarının talep görünümü üzerinde baskı oluşturması tesirli oldu. Dünyanın en büyük petrol tüketicilerinden ABD’nin ticari ham petrol ve akaryakıt stoklarındaki artış da talebin düşük seyrettiği algısını destekleyerek fiyatları aşağı istikametli baskılıyor.

Maliyetlerin artması sonucu talebin azalması da doğalgaz fiyatlarını olumsuz etkiledi. 

TAHIL KORİDORU MUAHEDESİ SONRASINDA BUĞDAY VE MISIR FİYATLARI DÜŞTÜ

Tarım emtialarında geçen hafta karışık bir seyir izlendi.

Tahıl koridoru muahedesi doğrultusunda Ukrayna limanlarındaki tahıl yüklü gemilerin yola çıkmasıyla buğday ve mısır fiyatları düştü.

Chicago Ticaret Borsasında süreç gören buğday yüzde 3,9, mısır 1,8, soya fasulyesi yüzde 4,1 bedel kaybederken, pirinç yüzde 2,7 arttı.

Pamuk yüzde 0,7, kahve 3,8 paha kaybederken, şeker 2,3, kakao yüzde 0,6 artış kaydetti.

Faiz artırımları beklentileriyle ekonomik büyümeye yönelik telaşlar de tarım emtialarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.