Dünya Ekonomik Forumu’ndan Kritik Kripto Para Raporu!

Dünya Ekonomik Forumu, Dijital Para Birimi Yönetişim Konsorsiyumu ile işbirliği içinde, kripto varlıklarının düzenlenmesine ilişkin bir makale yayınladı. Uluslararası kuruluş, “Kripto Para Düzenlemesine Giden Yollar” başlıklı makaleyi yayınladı: Küresel Bir Yaklaşım” başlıklı makaleyi yayınlayarak, düzenlemenin aciliyetini ve tutarsız uygulama, düzenleyici tahkim ve belirsizliği önlemek için küresel işbirliğinin önemini vurguladı.  İşte detaylar…

WEF, kripto para raporu yayınladı

Yazarlar, kripto varlıkların düzenlenmesinde “aynı faaliyet, aynı düzenleme” sorunu da dahil olmak üzere bir dizi zorluk olduğunu kabul ederek, bu tür varlıkların her zaman mevcut düzenleyici çerçeveye uymadığına dikkat çekti.  Rapora göre “Kripto varlıklar ekosistemi, kripto varlık faaliyetlerinin geleneksel finans sektöründekileri yansıttığı durumlarda bile, mevcut faaliyet temelli, aracı odaklı düzenleme yaklaşımına her zaman tam olarak uymamakta”.

Kripto karıştırma hizmetlerinin, bireysel cüzdanların ve merkezi olmayan borsaların anonimliğinin düzenlemeyi daha da karmaşık hale getirdiğini belirten rapor, kripto endüstrisinin geleneksel finans ile artan karşılıklı bağımlılığının potansiyel bulaşma riskleri oluşturduğunu da sözlerine ekledi.  Rapor, sonuca dayalı ve riske dayalı düzenlemeler de dahil olmak üzere karşılaştırmayı kolaylaştıran çeşitli düzenleyici çerçeve sınıflandırmaları önermekte.

Yazarlar, politika yapıcıları ve sektör paydaşlarını, bu yeni teknolojilerin şeffaflığı göz önüne alındığında, sınır ötesi endişeleri gidermek için daha iyi düzenleyici araçlar oluşturmak üzere yargı bölgeleri arasında birlikte çalışmaya çağırıyor.

WEF raporu ABD’yi eleştiriyor

Raporda, kanun koyucuların, işleyen bir düzenleyici rejimin kurulmasını engellediği iddiasıyla, yaptırım yoluyla düzenlemeden kaçınmaları gerektiği öne sürüldü.  WEF ayrıca ABD’nin yaptırım yoluyla düzenlemeye başvuran tek ülke olduğuna dikkat çekti.  Rapor, “Bu yaklaşım bir çerçeve oluşturmak için tavsiye edilmemektedir. Çünkü ‘yaptırım yoluyla düzenleme’ neyin düzenlenip neyin düzenlenmemesi gerektiğine dair anlamlı bir tartışmayı engellemektedir,” dedi.

ABD’deki düzenleyici kurumlar, özellikle de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, geçen yıl Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi kripto para borsası FTX’in feci çöküşünün ardından kripto endüstrisi üzerinde agresif bir baskı başlattı.  Kurum bu yıl şimdiye kadar kripto borsaları Bittrex ve Gemini, kripto borç veren Genesis ve kripto girişimcisi Justin Sun ve Terraform Labs kurucusu Do Kwon da dahil olmak üzere kripto varlıklarını manipüle etmekle suçlanan bir dizi bireysel aktöre karşı harekete geçti.

Kısa bir süre önce SEC ayrıca Coinbase’e bir “Wells bildirimi” göndererek kripto borsasını listelenen bazı kripto varlıkları, stake hizmeti Coinbase Earn, Coinbase Prime ve Coinbase Wallet ile ilgili yasal işlemlerle tehdit etti.  Raporda uluslararası kuruluşlara, düzenleyici makamlara ve kripto endüstrisine üç geniş tavsiyede bulunularak en iyi paylaşım ve koordinasyon uygulamalarına vurgu yapıldı. Yazarlar, “Politika yapıcılar ve sektör paydaşları, tutarlılık ve netlik sağlamak için yargı bölgeleri arasında işbirliği yapmalıdır” diye yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir