Diyarbakır’da hasta yakınından doktora akın

Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi’ne dün gece boğazına yabancı bir cisim kaçması sonucu getirilen 8 yaşındaki çocuğa müdahale edildi.

İddiaya nazaran, çocuğun öbür bir merkeze sevk edilmesine karşı çıkan hasta yakınları, Dr. Ali Fırat Ülgüt’e saldırdı ve onu dövdü.

Güvenlik vazifelileri ve başka çalışanların müdahalesi üzerine hasta yakınlarından biri belindeki silahla tehditte bulundu. Bunun üzerine olaya müdahale eden polis, hasta yakınını gözaltına aldı.

”SAVCILIĞA HATA DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

Dr. Ülgüt, hastanede 1,5 yıldır vazife yaptığını belirterek, 8 yaşındaki çocuğun boğazında yabancı bir cisimle acil servise getirildiğini söyledi.

Çocuğun gerekli, teşhis, takip ve tedavisi yapıldıktan sonra diğer bir merkeze sevkinin uygun görüldüğünü aktaran Ülgüt, şöyle devam etti:

“Hasta yakınları bu durumu güzel karşılamadı. Evvel kelamlı şiddet, akabinde sağa sola tekme ve yumruk atma, sonra işi fizikî şiddete döküp yumruk atma, boğaz sıkma, üstüme atlayıp yere serme, yumruklaşmaya çalışması üzere durumlar oldu. Sonra güvenlik vazifelileri, öteki arkadaşlar ortaya girince silah çıkardı. Silahı sıkma teşebbüsünde bulundu.”

Ülgüt, “Hepimiz için makûs bir durum, inşallah gereken cezayı almasını ümit ediyorum. Bu durumla ilgili savcılığa da hata duyurusunda bulunacağız. Gereken her neyse yapılırsa seviniriz” diye konuştu.

Dr. Ali Fırat Ülgüt

“BU ŞİDDETİN ORTADAN KALKACAĞINI UMUYORUM”

DÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akdağ ise gelen hastaya en âlâ halde tabiplerin ve hemşirelerin müdahale ettiğini, buna karşın hasta yakınları tarafından asistan hekimin darbedildiğini kaydetti.

Bu çeşit akınların kabul edilir bir tarafının olmadığını anlatan Akdağ, saldırıyı kınadığını kaydetti.

Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’nın son aldıkları kararlar gereği tüzel bir süreç oluştuğunu bildiren Akdağ, bütün hekimlerin, sağlıkçıların vazifelerini en düzgün halde yürüttüklerini bildirdi.

Akdağ, “Görevi esnasında bu usul, silah çekerek şiddet uygulamaları önemli olumsuz sonuçlar doğurabilirdi. Bu şiddetin ortadan kalkacağını umuyorum” sözlerini kullandı.

DÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cafer Güloğlu da dün gece acil serviste sıhhat hizmeti sunan asistan doktora yapılan saldırıyı kınadıklarını söyledi.

Güloğlu, “Hastaya gerekli sıhhat yardımını yaparken elinde rastgele bir husus taşımadığı, ağzından makus bir kelam çıkmadığı halde hasta yakınlarının şiddetine maruz kalmıştır. Bu çeşit şiddetlerin son bulmasını istiyoruz” dedi.

Bu ortada, güvenlik kamerasına yansıyan manzaralarda, koridorda yaşanan karışıklık, etraftakilerin koşuşturması ile polis ve güvenlik vazifelilerinin hasta yakınına müdahalesi yer aldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.