Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Esad açıklaması: Keşke gelseydi, görüşürdük

Hürriyet Gazetesi Muharriri Abdulkadir Selvi, son AK Parti MYK’sında konuşulan değerli bir bilgiyi köşesine taşıdı.

Yapılan toplantıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şanghay İşbirliği Örgütü Doruğu’na katılmak üzere gittiği Semerkant’ta, Suriye rejimi önderi Beşşar Esad ile görüşüp görüşmeyeceği gündeme geldi.

AYNI CÜMLEYİ İKİ DEFA KURDU: KEŞKE ESAD ÖZBEKİSTAN’A GELSEYDİ, GÖRÜŞÜRDÜM

Selvi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, “Esad Şanghay beşlisine gelmiyor. Bu türlü bir davet de yok” açıklaması yaptığını ve akabinde Erdoğan’ın kelam alarak, “Keşke Esad Özbekistan’a gelseydi, görüşürdüm. Ancak o oralara gelemez. Onun yüzünden, onun tavrından ötürü Suriye bölünmek üzere. O kendi iktidarını korumak için muhaliflerle savaşa tutuştu. Kendi iktidarını müdafaayı tercih etti. Kendi denetim ettiği alanları müdafaayı düşündü. Lakin büyük toprakları koruyamadı” dediğini aktardı.

Sözlerinin devamında ikinci sefer “Keşke Özbekistan’a gelseydi, görüşürdüm” diyen Erdoğan, akabinde şu cümleleri kullandı:

“Bunları yüzüne karşı söylerdim. Biz o vakit kendisine ‘Bak, bu türlü yaparsanız Suriye bölünür’ dedik. O muhalifler için bunlar kalabalık lakin silahları yok diye düşündü. Bizim ikazlarımızı dikkate almadı. Ancak oraya Amerika’nın, Rusya’nın gireceğini düşünmedi. Kendi iktidar alanını müdafaayı tercih etti fakat Suriye’nin büyük topraklarını koruyamadı.”

“PUTİN FIRSATI SUNUNCA ERDOĞAN ELİNİN KARŞITIYLA İTMİYOR”

Selvi yazısının sonunda, Erdoğan’ın Esad rejimiyle girilebilecek yeni sürece soğuk olmadığını söyledi:

“Soçi Tepesi’nden sonra Esad’la direkt temas kurulması gündeme gelmişti. Şanghay toplantısından sonra bu sürecin daha da hızlanacağını düşünüyorum. Zira Putin, Ukrayna Savaşı’ndan evvel Türkiye’nin Esad’la direkt alaka kurmasını istemiyordu. Lakin Ukrayna’dan sonra rejimle direkt temas kurmayı kendisi önerecek hale geldi. Diplomaside konjonktür kıymetlidir. Putin bu fırsatı sununca Erdoğan elinin karşıtıyla itmiyor. Tam tersine yeni süreci değerlendirmeyi tercih ediyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.